Kel Olanlar Polis Olabilir mi?

Polis Adaylarında kellik sorunu ile ilgili bir çok soru geliyor? Kel olanlar polis olabilir mi? Polis Adaylarinda kellik sorunu ile ilgili bir çok soru geliyor? Kel olanlar polis olabilir mi? Kellik POMEM veya PMYO Ögrencisi olmaya engel mi? Saç ektirsem polis olabilirmiyim? Polislik için saç kriterleri neler? Saçsiz olanlar nasil polis olabilir? Saçim dökülüyor polis/pomem/pmyo adayi olabilirmiyim?

Sorularimizin cevabi için öncelikle Emniyet Teskilati Saglik Sartlari Yönetmeligine bakalim. Ne diyorlar? IX. Cilt Hastaliklari A- bölümünde söyle ifade ediliyor. “Hamilton klasifikasyonuna göre Tip 3 (dahil) ye kadar Androjenik alopesisi, olanlar ögrencilige kabul edilir” deniliyor.
Hamilton–Norwood skalasi olarak bilinen bir derecelendirme araci erkek tipi saç dökülmesinin siniflandirilmasinda kullanilir ve saç kaybinin derecesini verir. Buna göre saç dökülmesi 7 gruba ayrilir. Tüm kafanin saçli oldugu model tip I olarak adlandirilir. Kafanin tepesinin ve ön kisminin tamamen saçsiz oldugu, sadece kafanin arkasinda ufak bir alanda saç kaldigi durum ise Tip 7 olarak adlandirilir. Hangi modelin hangi özel tipe girdigini ögrenmek için resmi inceleyiniz.
hamilton skalasi
Simdi inceledigimizde TIP 1-2 ve 3. kisimlari görebiliyoruz… TIP 4-5-6 ve  7. olanlar polis olamiyor. Peki saç ektirenler polis olabiliyormu? Bununla ilgili 2012 yayinlanan bazi gazetelerde “EGM’den komisyonda görevli olanlara saç ektirenleri elemeyin seklinde talimat gittigi yönünde”.  Tabi bu konu ile ilgi elimizde net veri yok.
Kaynak:
1- http://pa.edu.tr/?app=5FD4334C-2ADB-4AD4-B65E-71BD0F9D268E
2- http://www.hairtrans.net/kellik_dereceleri.html
3- http://de.wikipedia.org/wiki/Hamilton-Skala
4- http://www.sabah.com.tr/yasam/2012/10/04/polis-adaylarina-sac-ektirme-sarti

Yazar Hakkında