Klavye Üzerinde Bulunan Tuşların Görevleri

Klavye üzerinde harf, rakam ve sembolleri içeren tuşlarıbulunduran ve bunlara basıldığında ekranda görüntüleyerek, bilgisayara veri ve komut girişini sağlayan birime “klavye (keyboard)” adıverilir. Klavye, bilgisayarla kullanıcıarasında iletişim kurmayısağlayan önemli bir aygıttır. Her ne kadar dokunmatik ekranlar ve sesli kumanda sistemleri yavaşyavaşbilgisayar dünyasına girmekteyse de klavye vazgeçilmez bir donanımdır. Klavye üzerinde bulunan tuşların görevleri şunlardır:

klavye-tuslari

1. Esc tuşu (Esc=Escape): O anda işletilmekte olan komutu veya aktif olan menüyü iptal eder.

2. Tab tuşu (Tab=Tabulate): Bir programda değişik konumlara atlamaya ya da yazılmışkelimeyi veya “cursor” yani imleci genellikle 8 karakter sağa atmaya yarar.

3. Caps lock tuşu (Caps=Capitals): Basıldığında devamlıbüyük harfle yazıyazmayı sağlar. Bu tuşa basıldığında klavyenin sağüst köşesinde bulunan “Caps Lock” ışığı yanar. 4. Shift tuşu: Klavyenin sol ve sağında birer tane bulunur. Klavyeden geçici olarak büyük ve küçük harf yazmada kullanılır. Ayrıca üzerinde iki ayrıkarakter bulunan tuşlardan, sol üst kısımdakileri yazdırır.

5. Ctrl tuşu (Ctrl=Control): Diğer tuşlarla birlikte kullanılır ve kullanılan program tarafından belirlenen işlevleri yerine getirir. Genellikle “kısayol” tuşbirleşiminde kullanılır. 6. Windows tuşu: Windows işletim sistemine ait “Başlat” menüsünü açar. Sağda ve solda olmak üzere iki tanedir.

7. a) Alt tuşu (Alt=Alter): Komutların çalıştırılmasında diğer tuşbirleşimi ile birlikte kullanılır. Genellikle kısayol amaçlıkullanılır. b) Alt Gr tuşu (Gr=Group): Tuşların sağalt köşesinde bulunan karakterleri yazdırmak için kullanılır.

8. Space Bar tuşu (En altta uzun simgesiz tuş): Yazıyazarken tek karakter boşluk vermek için kullanılır. 9. Sağtuşmenüsü: Farenin sağtuşuna basıldığında ekrana gelen menüye bu tuş yardımıyla da ulaşabiliriz.

10. Enter tuşu: Yazıyazarken paragraf başıyapmak için ve programlarda bir komutu çalıştırmak amaçlıkullanılır.

11. Yön tuşları: İmlecin sola, sağa, aşağıve yukarıdoğru hareketlerini yön tuşlarıile sağlarız.

12. Rakam ve işlem tuşları: “Num Lock” tuşu aktifken burada bulunan rakam ve işlem tuşlarıkullanılır.

13. Num Lock tuşu: “Rakam ve işlem tuşları”nıkullanmak için “Num Lock” tuşunun aktif edilmesi gerekir. Num Lock tuşu aktif edildiği zaman klavyenin sağüst köşesindeki ledlerden sol baştaki yanar.

14. Tuşaktivasyon ledleri: Num Lock, Caps Lock ve Scroll Lock tuşlarının aktif olup olmadıklarıburada bulunan ledlerin yanıp yanmadıklarından anlaşılır.

15. a) Print screen tuşu: Ekranda bulunan görüntüyü hafızaya alır. Daha çok eğitim amaçlıkullanılır. (DOS modundayken ekranda ne varsa doğrudan yazıcıya basar.) b) Scroll lock tuşu: DOS işletim sisteminde imleci sabit tutarak yön tuşlarıişe ekranın aşağıve yukarıkaymasınısağlar. Günümüzdeki işletim sistemlerinde de bazıprogramlarda aynıgörevi üstlenmektedir. “Scroll Lock” tuşu basılıyken klavyenin sağüst tarafında “Scroll Lock” ışığıyanar. c) Pause tuşu: Daha çok DOS ekranındayken yapılan işlemlerin bir tuşa basılıncaya kadar durdurulmasınısağlar.

16. Backspace tuşu: Genellikle imlecin solundaki karakterleri silme işlevini görür.

17. Fonksiyon tuşları: Bu tuşlar her programlama dilinde ve işletim sisteminde farklı görevler almıştır. F1’den F12’ye kadardır. Örneğin; F1 tuşu işletim sistemlerinde ve programlarda yardım dosyalarının açılmasıamacıile kullanılır.


Yazar Hakkında