Klima için hangi markaları tavsiye edersiniz?

Hemen şunu belirtmeliyim ki çeşitli klima tipleri mevcut… Biz burada sadece duvar tipi klimalar için inceleme yapacağız. Ama genel geçer bilgiler diğer klima markaları içinde geçerlidir.

Klima Tipleri:

 1. Duvar
 2. Kanal
 3. Mobil
 4. Kaset
 5. Salon
 6. Tavan-Yer

Efenim birincisi klima almaya karar verdiniz. Aklınıza takılan yüzlerce soru/sorun var. Öncelikle bunları bir toparlayalım.

1-Klimayı kullanacağınız yerin metrekare cinsinden alanı nedir? Bir garaj mı, bir oda mı, bir sınıf mı v.s.Bunun içinde öncelikle kurulumun yapılacağı ortamın alanı metrekare cinsinden ölçülmelidir. Ardından binanın yada mekanın baktığı cepheler tespit edilmelidir. Pencere sayısı belirlenmeli ve binanın yalıtım durumu kontrol edilmelidir.
2-24 saat açık bir biçimde mi kullanacaksınız yoksa arada soğutsun yeter mi?
3-Elektrik faturasını hesapladınız mı? Unutmayın ki klimalar nihayetinde elektrik ile çalışıyor. Alacağınız kötü bir klima cebinizi bir o kadar çok yakar.Her zaman yüksek enerji verim oranına sahip ve A enerji sınıfı klimalar kullanın. Klimanızın iç ortamdan dış ortama veya dış ortamdan iç ortama aktarabildiği enerji miktarının harcadığı elektrik enerjisi oranı olan EER-Enerji verim oranı ya da COP-performans katsayısı’nın yüksek olması önemlidir. Enerji verim oranı yüksek olduğu takdirde klimanız daha verimli çalışır.
4-Klimanın bulunduğu nokta güneş alıyor mu, nemli mi, kapalı bir yer mi?
5-Duvar tipi klima alacaksanız klima ünitesini alacağınız yer maximum 5 mt mesafede olacağını unutmayın. Bu nedenle binanın mimarisinin önemli olduğunu unutmayın.
6- Eğer büyük bir mekan için alınacaksa mutlaka bir bayi ile birebir görüşülmek suretiyle alınmalıdır.Unutmayın ki üyük mekanlarda salon tipi klima, küçük mekanlarda split tipi klima kullanmayı tercih edilmektedir.
7-Isıtma için de kullanacak mısınız? yoksa yanlızca soğutma için mi kullanacaksınız? Isıtma için alacaksanız Inverter teknolojisine sahip klimaları tercih edin. Hem soğutmada hem ısıtmada İnverter teknolojisine sahip klimalar oldukça verimli olduğunu unutmayın.
8- Çevre dostu biriyseniz R 410 A gazı kullanılan klimaları seçebilirsiniz. Bunlar çevreyle dost klimalardır.
9- Sıcaklık değerlerini otomatik olarak algılayan ve buna göre ısıtma-soğutma ayarlayan klimaları tercih edin. Bu klimalar sağlığınız için en uygun olanlarıdır.Neo Plasma özelliği bulunan kliamalar ısıtma-soğutma işlevi dışında, hava temizleme özelliği bulunmaktadır. Normal filtreler gibi değiştirilmesi gerekmeketedir. Ayrıca oldukça tasarrufludurlar.
10-Uzaktan kumanda, sessiz çalışma yeteneği, LCD ekran, nem alma modu, uyku modu ve zamanlama özelliği gibi artık hemen hemen tüm klima markalarında standart haline gelmiş nitelikleri barındıran bir ürün almanız sizin daha rahat bir iklimlenme yaşayacağınız anlamına gelmektedir.
11-Bakteri ve virüslerle mücadele edebilen klimalara öncelik verilmelidir. Bilhassa çocuklu aileler ile astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar toz, polen, alerjen, küf sporu gibi her türlü istenmeyen zararlı maddeyi ortamdan uzaklaştırabilen ve havayı etkili bir şekilde temizleyebilen iklimlendirme ürünleri tercih etmelidirler.

Marka seçimi, cihazın satın alınacağı bayinin yetkili satış ve servis merkezi,teknik servis hizmetleri için güvenilir bir firma seçilmesi oldukça önemlidir. Unutmayın ki ucuz etin yahnisi yenmez…

Şimdi klimalarla ilgili kavramlara gelelim…

BTU Nedir? BTU ya da Btu (British thermal unit); bir libre (453,6 gr) suyun sıcaklığını 63° F’den (17.2222 °C) 64 °F’ye (17.7778 °C) çıkartmak için gerekli olan enerji miktarıdır. Bu tanım, sıcaklık değişimlerinin 1 atmosferlik basınç altında ölçümleri şartında geçerlidir. BTU split klimaların kapasitesini/gücünü belirlemektedir.

BTU hesaplamak için: http://www.iklimplus.com.tr/klimalar-hakkinda/klima-hesabi.html sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Klima cihazları iç ve dış olmak üzere 2 üniteden oluşmaktadır. Ev ve iş yeri (odalar) için ideal olan klima türü Split klima olarak adlandırılmaktadır. Bu klimalarda kendi içlerinde beşe ayrılmaktadırlar. Bunlar ise şu şekildedir:

 • 9.000 Btu
 • 12.000 Btu
 • 18.000 Btu
 • 24.000 Btu
 • 30.000 Btu

Enerji Sınıfları: Enerji Sınıfları A++, A+, A, B şeklinde sınıfları vardır. Elektrik tüketimi açısından sınıflandırılmıştır.

Filtrelerine göre klimalar üçe ayrılmaktadır.

 1. Bio Filtre
 2. Karbon Filtre
 3. Plazma Filtre

Piyasadaki çoğu klima karbon filtre kullanmaktadır. Plazma filtre ise uzmanlar tarafından tavsiye edilen filtre cinsidir. Piyasada satılan inverter klimalar verimlilik bakımından diğer klimalara göre daha yüksek seviyededir. Inverter klimalar ısıtma performansı olarak da diğer klimaların önünde olduğunu unutmamak gerekir.

Aslında inverter klimalar soğutma amaçlı tasarlanmışlardır. Fakat ısıtma özellikleri de bulunmaktadır. Eğer bir inverter klima almak istiyorsanız olması gerekenden bir büyük fazla alabilirsiniz. Bu ortamın daha iyi ısıtılmasını sağlayacaktır. Sadece klima kullanarak evinizi ısıtmak istiyorsanız inverter klima almanız gerekmektedir.

Klimaların bakır boru mesafesi ne kadar düşükse verimliliği o kadar artış gösterir.

Sağlık açısından özellikle:

•Klimanın sıcaklık ayarı 22 derecenin altına getirilmemeli,
•Nem düzeyi %50 olmalı,
•Klimanın önünde terli oturulmamalı,
•Araç klimaları yüze ve göğse değil, ön cama doğru olmalıdır

Gelgelelim Klima Tavsiyelerine:

 1. Airfel AS18-0933-INV Yaklaşık Fiyatı: 2.500 TL
 2. Airfel AS12-0933-INV Yaklaşık Fiyatı: 5.500 TL
 3. Baymak Elite 12 CHS Yaklaşık Fiyatı: 1.000 TL
 4. Samsung AR12HSFSCWKNSK Yaklaşık Fiyatı: 1.500 TL
 5. Mitsubishi SRK35ZMP-S1 Yaklaşık Fiyatı: 2.200 TL
 6. Samsung AR18HSFSCWKNSK Yaklaşık Fiyatı: 2.000 TL
 7. Samsung AR12HSSDCWKNSK Yaklaşık Fiyatı: 1.700 TL
 8. Toshiba RAS 18 N3KV Suzumi Yaklaşık Fiyatı: 3.000 TL
 9. Vestel Bio Plus 7 A Yaklaşık Fiyatı: 750 TL
 10. Vestel Nature Plus 12 A Yaklaşık Fiyatı: 1.000 TL
 11. Samsung AR24HSFSCWKNSK Yaklaşık Fiyatı: 2.500 TL
 12. Daikin Zhara FTXB35A Yaklaşık Fiyatı: 2.500 TL
 13. Demirdöküm A410 24 kBTU/h Yaklaşık Fiyatı: 1.750 TL

Etiket: arçelik bosch klima bosch klima tavsiye btu hesaplama btu nedir daikin daikin klima tavsiye demirdöküm klima tavsiye en iyi klima 2013 en iyi klima hangisi en iyi klima hangisi 2014 en iyi klima markaları en iyi klima markaları 2014 en iyi klima markaları 2015 en iyi klima markaları sıralaması en iyi klima markası 2014 en iyi klima yorumları ev için ideal klima iklimsa ilk bisikletimizi alırken nelere dikkat etmeliyiz inverter klima inverter klima tavsiye iyi klima Klima alırken enerji tüketimi açısından nelere dikkat etmeliyiz Klima alırken kaç BTU olması gerektiğine nasıl karar verilir klima alırken nelere dikkat etmeliyiz Klima alırken satış sonrası hizmetlerle ilgili nelere dikkat etmeliyiz klima faydalı bilgi klima faydalı bilgiler klima fiyatları Klima için hangi markaları tavsiye edersiniz? klima nereye takılır Klima taktıracağımız mekana göre nasıl keşif yapılmalıklima tavsiye klima tavsiye 2014 klima tavsiye 2015 klima tavsiyesi klima tavsiyesi forumları klima tipleri koçtaş mitsubishi klima mitsubishi klima tavsiye samsung klima tavsiye samsung klima tavsiyesi sharp klima split klima nedir tekir alırken nelere dikkat etmeliyiz tenis raketi alırken nelere dikkat etmeliyiz toshiba klima vestel klima vestel klima tavsiye yavru köpek alırken nelere dikkat etmeliyiz


Yazar Hakkında