Klonlamanın Mucidi ve Başrolü | IAN WİLMUT

Klonlama bilim dünyasında sonu hüzünlü biten bir başarı hikayesidir. Başrollerinde hepinizin bildiği gibi Dolly ve Ian Wilmut vardır.Hikaye şöyle başlar :

Mucidimizin katıldığı bir sohbetten sonra  Danimarkalı embriyologların gelişimini tamamlamış bir kuzunun embriyo hücrelerinden yeni bir kuzu üretme başarısını göstermesi onu olgun bir koyun vücut hücresinden bir kuzunun klonlanabilme ihtimalini düşünmeye başlamıştır.  1986 yılının ilk yarısında Profesör Wilmut ve ekibi ilk kez embriyonik hücrelerde adları Megan ve Morag olan iki kuzu çifti üretmeyi başarmış olsalar da kamuoyunda çok da ses getiremedi.

1997 yılına gelindiğinde ise Profesör Wilmut yetişkin bir koyunun meme hücresinden adını o dönemin sanatçılarından biri olan Dolly Parton’dan alan Dolly isimli bir koyunu kopyaladıklarını duyurdular.

Bu o güne kadar yapılan çalışmalar arasındaki ilk kez  vücut hücresinin yumurta hücresine aktarılması sonucu ile elde edilmiş başarılı bir üretimdi. Ayrıca o çok sorulan sorunun  da sorulmaya başladığı andı.

“Acaba bir sonraki adım insan klonlama mı olacak???”

Dolly  5 Temmuz 1996’da doğdu. Olayın aslı şu şekildedir. Yetişkin bir vücut hücresinden alınan hücre nükleusunun , döllenmemiş fakat gelişmekte olan ve çekirdeği çıkarılmış bir yumurta hücresine transfer edildiği Somatik Hücre Nüklear Transfer tekniği kullanılarak üretilmiştir. Daha sonra bu melez hücre,bölünmesi için elektrik şoklarıyla uyarıldı ve blastosist evresine geliştiğinde taşıyıcı bir anneye nakledildi.

Böylece  Dolly yetişkin bir memeliden alınan hücre ile üretilen ilk klon oldu.

Hazin son ise; 14 Şubat 2003’te,Dolly ötenazi edmesiyle yaşandı. İlerleyen bir akciğer hastalığına ve ağır artrite sahipti. Yalnızca 6 yaşına kadar yaşayabildi.Otopsi sonuçları gösterdi ki Dolly , JSRV isimli bir retrovirüsün neden olduğu ve koyunlar arasında sıkça görülen, Jaagsiekte olarak adlandırılan bir çeşit akciğer kanserine sahipti.

Doğumunda olduğu gibi ölümünde de çok tartışma yaşandı.Dolly’ nin ölümünden sonra derin bir sessizliğe çelilen Wilmut Dolly’nin  277 denemeden sonra gelişmeyi başarabilen tek kuzuydu olduğunu belirterek 2007’de,nüklear transfer tekniğinin insanlarda kullanılmasının asla yeterince verimli olamayacağını açıkladı.

Şu an klonlamanın önünde birçok engel olsa da koruma altına alınan türler için umut kaynağı niteliğindedir.


Yazar Hakkında