Laptop alırken nelere dikkat edilmelidir?

Herkese Merhaba,

Şimdi muhtemelen yeni bir laptop almayı planlıyorsunuz. Laptop için ayırdığınız bir bütçe var. Bu bütçe ile en iyi, en kaliteli ve en sorunsuz laptopu nasıl alabilirim şeklinde bir soru sordunuz? Aslında laptop seçimi çok zor bir seçim değil, çok çok profesyonellik isteyen bir olay da değil. Şu ana kadar yüzlerce laptop kullananan biri olarak şunu diyebilirim ki laptop seçimi yaparken belirli kurallara dikkat etmeniz gerekiyor. Olay aslında sadece bu. 

Laptop seçiminde elbetteki şans faktörü var. Satın aldığınız aynı marka model ve özellikte iki laptop değerini ölçün her zaman bir tanesi daha fazla performans gösterecektir. Bunun temel nedeni donanımsal veya yazılımsal en ufak bir hata laptopun performansını değiştiren bir etkiye sahip oluyor. Tamam bu şans peki ya diğerleri?

Bir çok arkadaşım telefonla arayıp ben i7 İşlemci , 4 GB RAM, 2 GB Ekran Kartı, 1 TB Harddiski olan bir laptop buldum, sence ne kadar? yada sence alınabilir mi? yaa çok ucuz? şeklinde soru soruyorlar. Bakın bir laptopun kalitesini belirleyen en önemli etken kullanılabilirlik ve performanstır.  Eğer aldığınız laptopta kullanılabilirlik veya performans kaybı varsa laptop için verdiğiniz değer tamamen boşuna.

Bakın örnek vermek gerekirse,  i7 İşlemci her zaman i5 işlemciden üstün değildir, 4 GB RAM her zaman 2 GB RAM’den üstün değildir yada 2 GB Ekran Kartı her zaman 1 GB Ekran Kartından üstün değildir. Olayı anladınız değil mi? Yani i7 bir işlemcinin onlarca değişik versiyonu ve nesli var. Konuyu birazcık daha açalım;

İşlemci: Bilgisayarın en önemli parçası, hatta beyni diyebilirsiniz. Napıyor peki? Bilgisayarda yaptığınız bütün işlemleri hesaplayan anabirimdir. Hızı ve kalitesi ne kadar yüksek olursa haliyle performans o kadar artacaktır. Genellikle İşlemciler: İntel Core i7-4700MQ – 2.4 GHz Turbo Boost ile 3.4 GHz’ Cache 6 MB gibi gösterilir. İntel Core: İşlemci markasını sembolize eder. AMD’de olabilir. Ancak genellikle İntel tercih edilir. İ7:  segmenttir. Hangi segmentte olduğunu belirtir. 4700MQ : Burdaki 4’ün anlamı 4.Nesil demektir. Ve toplamda onun o segmentteki parametresini bir nevi özelliğini belirtir. 2.4 GHz Turbo Boost ile 3.4 GHz : Burda ise işlemcinin hızını belirtir. Ve diğeri işlemci ön belleği dediğimiz Cache. Genellikle Cache 2 MB-4 MB-6 MB gibi olmaktadır.  İşte dikkat edeceğiniz en önemli husus, işlemcinin hızı, hangi nesil olduğu ile Ön Bellek (Cache) birimidir. Karşılaştırma yada seçme yaparken bunlara dikkat etmelisiniz.

Anakart (Motherboard): Bilgisayarda tüm donanımsal birimler işlemci, ram, ekran kartı gibi ana donanımsal birimleri üzerinde barındırır. Anakart noktasında dikkat etmeniz gereken husus hangi işlemcileri veya hangi ne kadar RAM desteklediği önemlidir. Diyelimki laptopu aldıktan iki yıl sonra ya performansı düştü dediğiniz gidip üst segment bir işlemci ve arttırılabilir RAM özelliğinden dolayı yeni rapm takabilirsiniz. Bu size %50’ye varan performans arttırımı sağlayabilir. Hatta bütçeniz kısıtlı ise anakart özelliği üst işlemci ve ramleri destekleyen bir laptop alıp sonrada arttırabilirsiniz.

RAM: Bu bilgisayarın hafızası diyebiliriz. Yaptığınız tüm işlemler bilgisayarın hafızasında durur. Eğer harddiske kayıt yapmadıysanız silinir. Mesela bir oyun oynuyorsunuz oyun belleği nerde? Elbetteki RAM hafızasında. Eğer kaydetmezseniz silinecektir. Oyun esnasında bir oyunu oynarken yaptığınız tüm işlemleri yada bir grafik programında yaptığınız uygulamaları hafızasında saklayacaktır. Burda ki husus RAM ne kadar yüksek ve kaliteli ise o derece rahat oynarsınız. Donma, kasma sorunu ortadan kalkar. 1600 ve 1333 RAM özellikte piyasada yaygın. Alırken 1600 mhz almaya özen gösterin. Mesela 1 GB 1333 Mhz RAM ile 1 GB 1600 Mhz RAM arasında çok fark vardır. DRR3 yaygın olarak satılıyor. Bunların üst versiyonlarıda var ama anakarta uyumlu olduğu sürece sıkıntı yok.

Ekran Kartı:  Eğer grafik programları ile uğraşan (video, photoshop, autocad, dreamviewer) yada oyun sever biri iseniz en dikkat etmeniz gereken husus bu. Samimi olarak şunu söyleyebilirim genelde piyasada 2 GB Ekran Kartı olayı var millet genelde çok aldanıyor:)) Bakın 2 GB Ekran Kartının değişik değişik özellikleri var. Ve aralarında dağlar kadar fark var.  Eğer oyun için alacaksanız en az en az NVIDIA GeForce GT 840M 2GB Ekran Kartı 64 Bit değerinde ve üzerinde bir laptop almalısınız. Yoksa hiç boşuna uğraşmayın. Bakın eğer bir ekran kartı 128 Bitlikse (geri kalan özelliklerini bir kenara bırakın) bununla rahatlıkla oyun oynayabilirsiniz demektir.NVIDIA GeForce GT 840M 2GB Ekran Kartı en orta seviyede bir ekran kartıdır.

Kısaca eğer oyun veya grafik ağırlıklı bir laptop arıyorsanız Ekran Kartı NVIDIA GeForce GTX serisinde olmalıdır. Yada daha düşük bütçeliler için burdaki LİNKİ klikleyerek oyun ve program segmenti için en ide ekran kartı sıralamasını bulabilir. Listedekiler CLASS 1 değimiz üst sınıf ekran kartları listesidir.

Sabit Disk ( veya HDD, Harddisk ): Artık yeni nesil dediğimiz daha hızlı, sessiz ve uzun ömürlü olan SSD Harddiskler laptoplarda yer almaya başladı. Ancak bunların kapasiteleri biraz daha düşük. Eğer aldığınız laptop içerisinde SSD+HDD özelliği varsa şanslısınız. Çünkü 250 GB SSD harddiske işletim sistemini kurar diğer harddiske ise verilerinizi yedeklersiniz. Böyle inanılmaz derecede hızlı açılan bir bilgisayarınız ve oyunlara beklemeden giren bir laptopunuz olacak. Harddisklerde RPM denen bir kavram var genelde 5400 veya 7200 diye. Bu dönüş hızını simgeliyor. Çok önemli bir konu değil. 7200’ler bazen ses yapabiliyor.

Teknik Servis ve Marka: Bakın aldığınız laptop istediğiniz kadar yüksek performanslı olsun herhangi bir arızada arkasında durabilecek garantiden çıkarmayacak sorunsuz bir markanın teknik servisi her zaman en iyisidir. Marka her zaman kaliteyi belirleyen temel unsurdur ve Asus, Gigabyte, Toshiba, Sony, Mac, Lenovo, MSI gibi markalar her zaman ana donanımsal birimlerini üretebilien firmalardır. Bu nednele bu işin ustasıdırlar. Dışardaki bir çok marka sağdan soldan ana kart, ekran kartı, işlemci alıp montajlayıp piyasaya sürüyor. Pek itibar etmemenizi öneririm.

En iyi ve en kötü laptop markası hangisidir? TIKLA


Yazar Hakkında