Laptop Bataryası Nasıl Kullanılmalıdır?

Laptopunuzu 15-30 gün gibi uzun bir zaman aralığı boyunca kullanılmayacağı zaman pili laptopunuzdan çıkararak güç kablosunun prizle olan bağlantısını kesin. Pil takımı durduğu yerde zamanla deşarj olacağından, döngü kapasitesini uzatmak için üç veya altı ayda bir şarj edilmesi tavsiye edilir, aksi takdirde ileride şarj olma sıkıntıları ile karşılaşabilir veya eski performansını göstermeyebilir.

Pil, 7℃ ila 35℃ gibi oda sıcaklığından saklanmanızı tavsiye ediyoruz. Notebook bilgisayarın iç sıcaklığının dışındaki sıcaklıktan yüksek olduğunu dikkate almalısınız. Bu aralığın dışındaki sıcaklık değerleri pil performansını düşürür. Pilin daha yüksek bir sıcaklıkta çalışması pilin patlama riskini arttırır.

Pil genel olarak, standart kullanım ve çalıştırma koşullarında 200 ila 600 döngü arasında bir kullanım süresine sahiptir. Bilgisayarı daha yüksek veya düşük bir ortam sıcaklığında çalıştırmak, pilin hizmet ömründeki toplam döngü sayısını etkiler.

Pil takımını nemli, soğuk, çok sıcak gibi normal olmayan bir alanda muhafaza etmeyin! Nemli veya soğuk ortam deşarj olmayı hızlandırabilir. Pilin içindeki kimyasal maddeler düşük sıcaklığa maruz kaldıklarında bozulabilir. Diğer yandan, çok yüksek sıcaklıklara maruz kalındığında laptop/notebook bataryasının patlama ihtimali vardır.

Pil ömrünü uzatmak için güç kablosunu sıklıkla fişe takıp çıkarmaktan özellikle kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

Notebook veya pil/batarya takımını radyatör, şömine, ocak veya yüksek ısı yayan diğer ısı kaynaklarının yakınına bulundurmayın. 60℃ (140℉) üzerindeki sıcaklıklar pil takımının patlamasına, kimyasal sıvıları akıtmasına veya yangına sebep olabilir. Bu yüzden bu uyarıları dikkate almanızı önemle belirtiyoruz.

Laptop pil ömrünü artırma makelemizi okuyabilirsiniz… TIKLA


Yazar Hakkında