Laptop bataryasız kullanmak zararlı mıdır?

Aslında millette bir alışkanlık mıdır nedir pek anlamadım ama bu aralar Laptop bataryasız kullanmak zararlı mıdır? Laptopu bataryasız kullanmanın zararı var mı? gibi sorular soruluyor. Çok fazla uzatmadan kısa öz bir şekilde anlatacağım.

Kullandığınız Laptop/Notebook bilgisayarın bataryası (pili) olmadan kullanabilirsiniz. Yani Laptop/Notebook Bilgisayar bataryasız çalışır. Siz hatta bilgisayar çalışırken laptopun bataryasını çıkarabilirsiniz. Bilgisayar aynen çalışmaya devam eder. Yani kapanmaz.

Buradan mantıkla şöyle diyebiliriz. Bilgisayar her durumda doğrudan elektrik bağlı ise doğrudan elektrik enerjisine bağlı çalışır. Ancak elektrik enerjisi bağlı değilken haliyle bataryadan beslenecektir. Bu standart olan yoldur.

Ancak siz “ben bataryamı daha uzun süre kullanmak adına” çıkarayım derseniz bilgisayarınızın yüksek voltajdan dolayı anakart veya diğer donanımsal birimlerden birinin yanmasına/zarar görmesine neden olabilirsiniz. İkincisi bataryayı çıkarmanız bataryanıza hiçbir fayda sağlamayacağı gibi uzun süre kullanmadığınızda bataryanız şarj boşalması yaşanacağından kullanılamaz durumada gelebilir.

Sonuç olarak bilgisayarınızın sağlığı için batarya kullanmanız zorunludur. Dediğim gibi bataryasız kullanabilirsiniz ancak ani voltaj yükselmesi veya düşmesi bilgisayarınıza zarar verecektir. Bataryanın bir kullanım ömrü var. İsterseniz hiç kullanmayın belirli bir süre sonra zaten bitecektir.

En sağlıklı kullanma şekli %10-15 iken bilgisayarı şarja takmak ve %100 iken şarjdan çıkarmak.


Yazar Hakkında