Laptop Performans Arttırma Nasıl Yapılır?

Bir laptopunuz var? Performansı muhtemelen oldukça düşük yada var olan performansı arttırmayı düşünüyorsunuz. Elbetteki bir çok yol var. Laptopunuzdan istediğiniz verimi alamıyorsanız şimdi yazacaklarımı tek tek uygulayın!

1- Aslında en önemlisi DRİVER’lar. Bir çok kişi driverları ya yüklemiyor yada format sonrasında default olarak gelen driverlarla yetiniyor. Örneğin ekran kartı driverı; genellikle standart VGA driver yüklü ise demekki ekran kartınızda %100 verim alamıyorsunuz.

driver

2- C Sürücüsünün doluluk oranı %75-100 arasında ise elbetteki performansı inanılmaz derece düşürecektir. Yapacağınız işlem dökümanlarını mümkün mertebe diğer sürücüde yedeklemeniz. Ve yine mümkün olduğunca C:Sürücüsüne yedekleme, müzik,video atmamanız.

c dolu görünüyor

3- Laptopunuz da fiziksel temizlik yapın. Laptopunuzun içerisini yapabiliyorsanız temizletin. Çünkü tozlar ve kirlilik laptopunuzu inanılmaz derecede yavaşlatacak ve ısınmasını sağlayacaktır. Ayrıca bilen birine yada tanıdık birine yaptırmanız halinde içerisinde ram v.s çalmamalarına dikkat edin :))

laptop temizleme

4- Antivürüs programı kullanıyorsanız oyun esnasında devre dışı bırakın. Çünkü sürekli aktif bir şekilde tarama işlemi gerçekleştirdiğinden laptopunuz için performans kaybı yaşanacaktır.

antivirüs devre dışı

5- Bilgisayarınızdaki gereksiz programları Başlat–>Denetim Masası- Program Kaldır kısmından kaldırın. Çünkü her program exktra yük demektir.

program kaldır

6- Bilgisayarınız açılışı çok geç veya yavaş oluyorsa Başlat kısmına msconfig yazıp açılan pencerede gereksiz programların açılışında çalışmasını durdurun. Böylece daha hızlı bir açılış sağlanacaktır.

msconfig

7- Bilgisayarınızda muhakkak bir Antivirüs olmalı ve sürekli olarak taratın. Bazı virüsler bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bilgisayarınızdaki anormal durumlarda internetten ne olduğunu araştırın.

antivirus

8- Denetim Masasından güç seçeneklerini gözden geçirin. Laptopun sağ altarafta olan Şarj simgesine klikleyin oradan diğer güç seçenekleri–> ek planları göster—> yüksek performans seçeneğini seçin.

9- Uzun zamandır bilgisayarınızı kullanıyorsanız DİSK BİRLEŞTİRME seçeneğini kullanın. Gözle görülür bir şekilde laptopunuzun hızı atratacaktır. BAŞLAT kısmına Disk Birleştiricisi yazın açılacaktır.

disk birlestirme

10- Manuel olarak grafik özelliklerini devre dışı bırakın. Bu bilgisayarınızın üzerindeki yüklü grafik belleğini rahatalatacaktır. Böylece oyunlarda kasma donma yaşamayacaksınız. Bilgisayarımın üzerinde iken Özellikler deyin oradan AYARLARI seçip alttaki gibi yapın.

performans

11- Son olarak internette dolaşan performan arttırma programlarını sakın kullanmayın. Çoğu virüslü. Genellikle bilgi çalma veya toolbarlarla bilgisayarınızın internetini yavaşlatırlar. Bunlara sakın kanmayın…

Sorusu olan…


Yazar Hakkında