Laptopun Ekranı Kırıldı? Fiyatı Nedir? Ne Yapmalıyım?

Bu yazımızda Laptopun Ekranı Kırıldı? Fiyatı Nedir? Ne Yapmalıyım? Harddiskim Silindi mi? Verilerimi kuratarbilirmiyim? sorusuna yanıt vereceğiz.

Çok uzatmadan. Bir laptopunuz var ve bir şekilde ekranı kırıldı. Eğer laptopunuzu çalıştırdığınız ana donanımlar çalışıyor yani ses ve titreme geliyorsa şanslısınız ki sadece ekranı değişecektir. Eğer hiçbir ses yoksa muhtemelen anakartınızında değişmesi gerekecek.

Ortalama bir laptopun paneli yani ekranı 150 TL’den başlıyor. Eğer tamire verirseniz üzerine en az +100 koyup bir teknik serviste en az  250 TL’ye değiştirebilirsiniz. Hemen hemen bir çok laptop servisi bu işlemi yapabilir. Ancak laptopunuzu yeni aldıysanız veya marka değeri yükske olan (Asus, Gigabyte, MSI, Samsung, Lenovo, Casper, Toshiba,Sony v.s) ise o zaman direkt kendi servisine vermeniz tavsiye edilir ancak garanti dışında ise o zaman biraz fiyatlı oluyor.

Kendinizde değiştirebilirsiniz aslında. LCD/LED Ekran Panelini internetten satın alıp kendiniz montajlayabilirsiniz. Çok bir teknik bilgi yok. Kırılan laptopunuzun ekranı ile biraz oynayın gerekirse çıkarın eğer yapabileceğinize inanıyorsanız değiştirebilirsiniz.

Ama dediğim gibi eğer kasadan hiçbir ses gelmiyorsa muhtemelen anakartta bozulmuş olabilir işte asıl masraf burda çıkıyor. Eğer değiştirmeye kalkarsanız panel ile beraber 1.000 TL’den aşağı değişim olacağını pek snamıyorum. Düz ana kart 250 TL’den başlıyor. Ve üst segment laptop olunca fiyatı artıyor.

Burdaki temel faktör laptopunuzun marka modeli ve garanti durumudur.

Peki harddiskteki bilgilerim silindi mi? Nasıl kuratarabilirim. Hiç korkmanıza gerek yok. Harddiskiniz laptopunuzun altında isterseniz bir tornavida ile kendiniz sökebilirsiniz. Sökme işlemleri oldukça basittir ve çıkarmasıda.

İsterseniz herhangi bir masaüstüne bağlayıpta bilgilerinizi alabilirsiniz. Yada bir HDD okuyucu bulabilirseniz buda olur.  Sorunuz varsa burdan cevaplandırabilirim. Bu arada laptopun ekran kırılması garantiye girer mi sorusuna gelince. Genellikle hatta çoğunlukla garantiye alınmıyor :((


Yazar Hakkında