Laptopun Kamerası Çalışmıyor

Bir laptopun bütün donanımsal parçaları belirli bir yazılımla çalışırlar. Kamerada öyle. Eğer laptop kameranız çalışmıyorsa %98 kameranıza ait driver yani sürücüsü eksiktir, %1 ayarları yapamadınız ve geri kalan %1 arızalanmıştır.

Laptop kamerasının arızalanması çok sık görülen bir durum değildir. Yani çalışmıyorsa kamera kameram arızalandır diye panik yapmanıza gerek yok. Kameralar kompakt bir sistemde çalışırlar. Dışardan mekanik bir etkiye maruz kalmadığı sürece hiçbir şey olmaz.

Laptopunuzun kamerası çalışmıyorsa ilk yapacağınız şey driveri eksik mi değil mi ona bakmak. Bazen driver tam yüklendiğinde bile çalışmayabilir. Yazılım hatalarından dolayı. Bu nedenle bilgisayarın üzerini sağ klikleyip YÖNET dedikten sonra açılan pencereden aygıt yöneticisi kısmından ünlem yanan var mı yok mu? Onu kontrol etmek.

kamera çalışmıyor

İkinci bir durum Laptopunuzun adı ve modelini google’ye yazarak ilgili resmi sitesine gidip Orijinal Driverini yüklemek. Ve son olarak yapacağınız şey bir SKYPE yada Gmail Hangouts ile kameranızı test etmek.

En son olasılık ise çok az ki buda genelde FN tuşlarından yada Fonksiyon tuşlarından kamera bazen default olarak kapalı geliyor. Bunu açabilirsiniz. Bu F1,F2 tuşları üzerinde kamera logosu oluyor. Bunu FN ile kullandığınızda kamera çalışıyor.

f10 web cam

İşlem bu kadar basit.

Selametle.


Yazar Hakkında