Lastik Basıncı Ne Kadar Olmalıdır?

Lastik hava basıncı, otomobilinizin yol tutuşu, viraj alma, frenleme ve yakıt tasarrufu özelliklerini etkileyebilir. Lastik hava basıncı yanlış olan bir lastik daha kolay aşınır ve güvenliğinizi riske atabilir. Lastiklerinizin hava basıncını sadece lastikler soğukken kontrol etmeyi unutmayınız (3 kmden daha kısa mesafe kat etmişken)  Kullanım türünüz için doğru hava basıncından emin değilseniz, lütfen aracın kullanım kılavuzuna başvurunuz.
Lastik Basınç Tablosu: TIKLA veya TIKLA

Lastik hava basıncını düzenli olarak kontrol edin

İdeal koşullarda bile lastikler tipik olarak ayda yaklaşık 0,69 bar veya inç kare başına 1 pound (psi) basınç kaybeder. Bu kayıp sıcaklıklar arttıkça daha da yükselir. Lastik basıncını en az ayda bir kez kontrol edin ve lastik sırt kısmınıiyice inceleyin. Tavsiye edilen hava basıncı, aracınızın kılavuzunda veyalastiğinizin yanak kısmında belirtilmiştir.

Lastik hava basıncı nasıl kontrol edilir?

  1. Bir basınç ölçer satın alın veya servistekini kullanın.
  2. Lastiklerinizi sabah ilk iş olarak veya lastikleriniz soğukken kontrol edin. Sürüşe bağlı olarak lastikler ısınır ve bu da ölçüm değerlerini etkileyebilir.
  3. Lastikteki subap kapağını çıkarın ve subapa basınç ölçeri yerleştirin. Kısa bir tıslama sesi normaldir.
  4. Basınç ölçerdeki basıncı okuyun ve lastiğin tavsiye edilen bar veya psi değeriyle karşılaştırın. Öncelikle bar değerini belirtin.
  5. Bir ev kompresörü ile basıncı ayarlayın veya lastikleri serviste şişirin.
  6. Basınç ölçerle basıncı tekrar kontrol edin ve üreticinin tavsiyelerine uygunluğundan emin olun.
  7. Her lastiğin subap kapağını geri takın.

Mutlaka tüm lastikleri kontrol edin. Basınç düşüşü aşırı fazlaysa, servisten yardım isteme zamanı gelmiştir.

İyi takılmayan jantlar veya arızalı subaplardan dolayı hafif bir kaçak olabilir.

Kış zamanı tutunmayı arttırmak adına lastik hava basıncını birkaç psi düşürmek faydalı olur mu?

Hava her 3-4 derece soğuduğunda lastik iç basıncı 1 psi düşmektedir. Bunun üstüne kışın lastiğin basıncını daha da azaltmak hem lastiğin ömrünü kısaltacak hem de ciddi güvenlik tehlikesi doğuracaktır. Yapılması gereken, araç üreticisinin önerdiği optimum hava basıncını tüm yıl boyunca korumaktır.


Yazar Hakkında