Lastik Ölçüleri

Lastik ve jant ölçülerinizi degistirmeyi düsünürken, orjinal ölçülere mümkün oldugu kadar yakin kalmaniz önemlidir böylece farkli ölçülerden olusan istenmeyen etkiyi minimuma indirmis olursunuz.

Lastiklerinizin üzerinde 195/55 R 16 87 V gibi ölçüler mevcuttur. Bu makalemizde lastiklerinizin üzerindeki yazıların anlamları ve lastik ölçüleri konusunda bilgi vermeye çalışacağız. Lastik tabanı ne kadar geniş olursa araç daha iyi yol tutar, frenlemeyi daha iyi yapar, geç yıpranır ve tabi beraberinde çok ses çıkarır. Artı ekstra yakıt tüketimi artar. . Geç eskir. O kadar çok ses alır. Geniş tabanlı lastik daha pahalı olur. Lastik yanağı kalın olursa araç konforu artar. Daha az ses alır. Fren performasını azda olsa artırır. (ABS dalgalarını dağıtacağından dolayı.) Yol tutuşuna kötü etki yapar.  Virajlarda araç daha çok yatar.

lastik-olculeri

Tüm lastikler T&RA ve ETRTO gibi uluslararası örgütler tarafından belirlenen ; jant çapı, dış çap, kesit genişliği gibi parametreler için belirlenen standartlara uymak zorundadır.

1 – (175) Nominal Kesit Genişliği (mm)İlgili janta uygun takılmış ve hava ile şişirilmiş bir lastiğin dıştan dışa yanaklar arasında kalan en geniş mesafenin (kabartma yazılar hariç) mm cinsinden nominal gösterimidir. Ölçülerek bulunan kesit genişliği değeri ile lastiğin üzerinde yazılı olan nominal kesit arasından farklı olabilir.

2 – (70) Kesit OranıKesit yüksekliğinin kesit genişliğine yüzde olarak oranıdır. Kesit oranı azaldıkça, lastik kesit (yanak) yüksekliği azalır. (60, 70 serisi gibi…)

3 – (R) Radyal Lastik

4 – (13) Jant Çapı (İnç)

5 – (82) Yük EndeksiBelirtilen hız limitinde lastiğin taşıyacağı maksimum yüktür.

lastik-olculeri (1)

6 – (T) Hız SembolüAraç lastiğinin taşıyabileceği maksimum yükle yapabileceği en yüksek hız limitini belirtir.

lastik-olculeri (2)

(*) Öteki hız endekslerinden farklı olarak ebat markalamasının içinde yer alır. Hız sınırı için ilgili üreticiye danışılmalıdır.

Kaynak:

http://www.lassa.com.tr/lastik-okuma


Yazar Hakkında