Lastikler Nasıl Saklanmalıdır?

Kış ya da yaz lastiklerinizin tam potansiyelini koruyabilmeleri için onları iyi şartlarda muhafaza etmek gerekir. En uygun çözüm lastiklerin bir depoda saklanması uygun gibi gözükse de aslında biraz maliyetli gibi. Eğer evinizde lastikleri muhafaza edeceksiniz yazımızın devamını okuyalım…

Lastikler uygun koşullarda saklanmaz ise hiç kullanılmasa bile bir süre sonra sertleşirler. Kullanılmayan lastiklerin güneş ışığı görmeyen yerlerde ve oda sıcaklığında (15-25 C.) hiçbir kimyasal sıvı ve buharının olmadığı, temiz bir rafta, mümkünse bir torba içinde, üstüne ağırlık gelmeyecek şekilde saklanması gerekir.

Lastikler jantları ile birlikte saklanacak ise üst üste yatık şekilde depolanebilirler. Eğer jantsız depolanacaklarsa dik bir şekilde ve yan yana konumlandırılmalıdırlar. Burda amaç lastiğin deformasyonunu engellemektir.

lastiklerin saklanması

Ayrıca depolanacak lastikler mümkünse ışık almayan, kuru ve ılık bir ortamda, yere temas etmeden saklanılmalıdır. Bununla birlikte artık birçok lastik bayisi müşterilerine lastiklerini saklama hizmeti de sunmaktadır. Yaz döneminde kış lastikleri gerekli tüm şartlar sağlanarak depolanmakta, kış lastiklerine geçiş zamanı geldiğinde de sökme takma işlemi gerçekleştikten sonra aynı şartlarda bu sefer kış lastikleri muhafaza edilmektedir.


Yazar Hakkında