Lastiklerimi Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Herhangi bir lastiğin ömrü hava koşulları, sürüş alışkanlıkları, yol yüzeyleri ve lastik bakımı dahil çok sayıda faktöre bağlıdır.

Aşınmış sırt: Lastik sırtı, yumuşak kauçuktan üretilir ve lastik bakımını titiz bir şekilde gerçekleştirseniz bile zamanla aşınır. AB’de yasal minimum sırt derinliği sınırı 1,6 mm iken, özel kış lastikleri için sırt derinliğinin en az 4 mm olmasını tavsiye ediyoruz.

Lastik sırtının aşınıp aşınmadığını öğrenmek istediğinizde, lastiğinizde Sırt Aşınma Göstergelerinin görünüp görünmediğine bakın. Bunlar sadece lastik sırtı güvenli sürüş sınırının altına kadar aşındığında görünür hale gelen sert kauçuk çubuklardır. Lastiğin yanak kısmında, aşınma çubuklarının konumunu belirten TWI harflerine bakın. Düzensiz aşınma lastiğinizdeki veya aracınızdaki başka sorunların bir işareti olabileceği için, lastik sırtını düzenli olarak kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Lastik hasarı: Sırt, omuz veya yanaktaki görünür hasar, lastiğin değiştirilmesi gerektiğinin bir işaretidir. Bir lastik yanağında görülen küçük çatlakların (‘lastik çatlaması’ olarak bilinen durum) yanı sıra kabarcık, kesik veya başka çatlaklar da lastiğin patlamasına neden olabilir. Bu türden hasarlar, mevcut lastik takımının sırt derinliği hala yeterli olsa bile, yeni lastiklere ihtiyaç duyulduğunu gösterir.

JATMA’nın açıklamasına göre;

“Binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış veya kullanılmamış (yedek-stepne dahil) lastikler üretim tarihinden sonra on (10) yaşını doldurmuş ise, gözle görünür herhangi bir hasara veya şekil bozukluğuna sahip olmasa dahi ya da diş derinliği kullanım için yeterli gözükse dahi yenileri ile değiştirilmelidir. “


Yazar Hakkında