MAC Adresi Sorgulama | MAC Adresi Nasıl Öğrenilir?

Her yerde kafa karıştırıcı bir ton yöntem yazılmış ben size kısa ve öze bir şekilde MAC Adresi Sorgulama | MAC Adresi Nasıl Öğrenilir? sorusuna yanıt vereceğim. MAC Adresi dediğimiz şey aslında benzersiz olan, bilgisayar, laptop, telefon, tablet kısaca internet veya ağ erişimi olan her cihazın ethernet kartını üreten firma tarafından kodlanarak verilen 12 karekterli bir numaradır. F5:FF:6F:AF:0F:FF gibi...

Bir MAC Adresine bakarak sadece iç ağınızda olan bir bilgisayarın IP Adresini veya Cihazı Üreten Firma bilgisine ulaşabilirsiniz :)) Tek başına bilgisayarı kimliklendirme için kullanılır. Bunu bilgisayarın kendisi yapar. Bunun dışında diyelim ki Ankarada ki bir kişiyi sadece MAC Adresinden öğrenemezsiniz. Kimsede öğrenemez. Çünkü bilgisayarınızın MAC Adresini dilerseniz programsız veya programla değiştirebilirsiniz. Ağ kartını değiştirdiğinizde bilgisayarınızın MAC Adresi değişir. Veya bilgisayarınıza yeni bir ağ kartı takınca MAC Adreside değişir :))

Laptoplarda genellikle iki tane MAC Adresi bulunur. Bir tanesi wifi (kablosuz) diğer kablolu (ethernet) girişine aittir. Masaüstü bilgisayarda bir tanesi genelde harddiske yapışık gelir. Dilerseniz cuzi bir miktar verip Ethernet Kartı alabilirsiniz.

1- MAC Adresi Öğrenmek için yapacağınız işlem oldukça basit. Bilgisayarın masaüstünden Ağ’ın üzerine gelip SAĞ KLİK yapıp özellikler diyoruz.

mac-adresi-sorgulama (1)

Oradan açılan pencereden Ağ Bağdaştırıcısı Değiştiri seçiyoruz.

mac-adresi-sorgulama (2)

Hangi ağı aktfi kullanıyorsak o anda o MAVİ yanıyordur. Mavi olanın üzerine çift kliyoruz. Açılan pencereden ayrıntılar diyoruz.

mac-adresi-sorgulama (3)

 Fiziksel adres dediğimiz şey MAC Adresi oluyor. İşlem bu kadar…

mac-adresi-sorgulama (4)

  • Eğer ağınızdaki bir Cihazın MAC Adresini bulmak-tespit etmek istiyorsanız Advanced IP Scanner Progamı (TIKLA) ile bulabilirsiniz.
  • CEP Telefonunuzun veya Tabletinizin MAC Adresini Öğrenmek İsitorsanız CEP Telefonuzun AYARLAR kısmından Cihaz Hakkında Kısmına bakarak öğrenebilirsiniz.
  • Yukarıda anlattığım MAC Adresi öğrenme yöntemi Windows XP, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 için aynıdır.


Yazar Hakkında

    Hadi bir şeyler yazalım :))