MAC Adresinden IP Tespiti

Herkese Merhaba, Sizlere şimdi MAC Adresinden IP Tespiti konusunda az-biraz bilgilendirmeye çalışacağım. Şimdi MAC Adresi dediğimiz şey bir bilgisayarın fiziksel adresidir. Yani ağ donanım bilgisidir. Bilgisayarınızın veya ilgili cihazın Ethernet Kartını üreten firma tarafından kodlanmıştır. Yani Ethernet Kartını değiştirdiğinizde MAC Adreside değişir. Ancak Programlı veya Programsız bir şekilde de MAC Adresi (Ethernet Kartı değiştirmeden) değiştirebilirsiniz.

Bir çeşit sahte MAC Adresi üretmek gibi. Ancak MAC Adresi sadece yerel bir networkte (ağ’da) işe yarar. Aynı ağ içerisinde iken işinize yarayabilir. Burdan cihaz tespiti veya cihazın ağ donanımını üreten firma ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer ağınızdaki bir MAC Adresinden IP Numarası tespit etmek istiyorsanız Advanced IP Scanner Progamı (TIKLA) ile bulabilirsiniz. Ancak IP Numaralarınız sabit değilse ve sürekli değişiyorsa sizi yanıltabileceğini unutmayın.

mac-adresinden-ip-bulma

Bunun dışında doğrudan hiç kimse bir ağ sisteminde olmayan bir bilgisayarın IP Numarasını MAC Adresinden bulamaz. İmkansız bir şey gibi :)) Telekomünasyon ise dış IP ile Mac Adresini eşleştirerek nokta olarak bir bilgisayarı bulabilir. Bu özel izinlerle olabilir ancak. Ama herhangi bir kişi bunu yapamaz. Umarım anlatabilmişimdir.

Yani MAC Adresinden IP Tespiti yapabilmeniz için aynı modemden, aynı serverdan, aynı dhcp’den veya aynı ip bloğuna sahip olmanız gerekiyor.


Yazar Hakkında