Massachusetts Teknoloji EnstitüsüMassachusetts Teknoloji Enstitüsü (Massachusetts Institute of Technology) veya kısaca MIT Amerika Birleşik Devletleri’nın Massachusetts eyaletindeki Boston şehrinin Cambridge mahallesinde yerleşik ve özellikle bilim, mühendislik ve ekonomi konularındaki başarılarıyla tanınan bir teknik üniversitedir. Teknoloji ve mühendislik konularında Dünyanın en iyi teknik üniversitesi olarak tanınmaktadır.

Şu ana kadar MIT’nin öğretim ve araştırma üyeleri, öğrenci ve mezunları arasında Nobel Ödülü kazananların sayısı 72’ye ulaşmıştır ve bu ödüllerin 15’i son beş yıl içinde kazanılmıştır.

MIT 1861 yılında kuruldu ve 1865 yılında Boston kentinin merkezinde kiralık bir binada eğitime başladı. 1916 yılında Boston şehrinin ortasından geçen Charles nehrinin karşı yakasında bulunan Cambridge semtinde bulunan şimdiki kampüsüne yerleşti. 1900 yılında aynı şehirde bulunan dünyaca ünlü Harvard Üniversitesi‘yle birleşmesi düşünüldü fakat bu öneri MIT mezunlarından gördüğü tepki üzerine gerçekleşmedi. Enstitünün önemi özellikle II. Dünya Savaşı sırasında yaptığı bilimsel ve askeri buluşlar dolayısıyla arttı. Soğuk Savaş yıllarında ABD hükümetinden aldığı fonlarla araştırmaların hızını arttırdı. 21. yüzyıla girerken hem kendi içinde yapılan buluşlarla, hem de mezunlarının kurduğu bilim ve teknolojiye dayanan başarılı firmalarla önemini korumaya devam etmektedir.

Evrensel web standardlarını oluşturan ve sürümlerini gerçekleştiren World Wide Web Consortium’un (Dünya Çapında Ağ Birliği W3C) merkezi bu üniversitenin kampüsü içerisinde faaliyet göstermektedir.

MIT, içinde 26 bölüm bulunduran beş fakülteye (school) ve bir koleje (college) ayrılır:

  • Mimarlık ve Planlama Fakültesi (School of Architecture and Planning)
  • Mühendislik Fakültesi (School of Engineering)
  • Edebiyat, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi (School of Humanities, Arts, and Social Sciences)
  • İşletme Fakültesi (Alfred P. Sloan School of Management)
  • Fen Fakültesi (School of Science)


Atatürk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mezunu.

Yorum Bırak:

E-posta adresiniz burada yayımlanmayacak.

Site Footer