Memur Olmak için KPSS’den Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Memur olmak için kpss’den kaç puan almak gerekiyor?memur olmak için kpss’den kaç puan almak gerekiyor, memur olmak için kaç puan lazım,memur olmak için kpss’den kaç puan almak gerekiyor, devlet memuru olmak için kpss den kaç puan almak gerekir, devlet memuru olmak için kpss den kaç puan almak gerekiyor, kpss memur olmak için kaç puan almak gerekir, memur olmak için kaç puan almak lazım, memur olmak için kaç puan almak lazım 2014, atanmak için kpss den kaç puan almak gerekir, memur olmak için kpss’den kaç puan almalı, memur olmak için kpss den kaç puan almak gerekiyor, nikah memuru olmak için kpss den kaç puan almak gerekir, işletme mezunları kpss den kaç puan almalı, iktisat mezunları kpss den kaç puan almalı, kpss memur olmak için kaç puan almak gerekir, memur olmak için kaç puan almak lazım, memur olmak için kaç puan almak lazım 2014, kpss den kaç puan almalıyım gibi sorularınız cevapları burada. Yazıyı okumaya devam edin…

Aslında ortaöğretim veya lisans mezunu bir çok kişinin en çok merak ettiği soruların başında bu soru geliyor. Hemen hemen herkes mezun olduktan sonra kamu sektörüne yerleşebilmek için KPSS sınavına giriyor. Ki kamu sektörüne girmek için kpss’ye girmek her zaman şart değil. Bazı bakanlıklar ve müdürlükler kpss dışında özel yetenekler veya bilgi gerektiren sınav veya mülakatlar açabiliyor. Tabi ki bu sınırlı sayıda alınan personel için geçerli bir durum.

KPSS ile alımlar yıl içerisinde 50 bin personeli aşabiliyor. Bunların çoğunluğunu güvenlik hizmetleri, eğitim ve sağlık sektörü oluştuyor. Öğretmen, polis, hemşire, sağlık memuru gibi gibi mesleklerde alım çok yüksek olduğundan kpss’de puanlar düşebiliyor. Ayrıca extrem bölümlerde -özellikle mezun sayısı az bölümlerde- alım olduğundan bu bölümde mezun olan öğrenci sayısı az olduğundan puanlar bi hayli düşüyor.

Hemşirelik, Sağlık Memurluğu, Veterinerlik, Ebelik ve Çocuk Gelişimi gibi sağlık sektörüne dahil bölümlerde alımla 60 puandan başlayabiliyor.

Kütüphanecilik, Arşiv Memuru, Sosyal Çalışmacı, Bilgisayar İşletmeni, Fizyoterapist, Restoratör, Folklor Araştırmacısı, Meteoroloji Mühendisliği, Antrenör, Sportif Eğitim Uzmanı gibi alanlar 65 puandan başlayan kpss puanlarıyla atamaları gerçekleştirilebiliyor.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği, Özel Eğitim, İngilizce Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği gibi öğretmenlik alanları kpss de atama puanları oldukça düşük düzeyde.

Önlisans mezunları için kpss atama puanları: Şoför, Sağlık Teknikeri, Koruma ve Güvenlik Görevlisi, ARFF Memuru, Hemşire gibi bölümler oldukça düşük puanlarla atanabiliyorsunuz. Geçmiş yıllardaki göstergeler hep bu yönde.

Yine ortaöğretim ebe, sağlık memuru, hemşire ve teknisyenlere baktığımızda atamalar 70 puana kadar düşebiliyor.

Şunu unutmamak gerekir ki herhangi bir alanda yapılan alımın miktarı KPSS ATAMA PUANI‘nın değişiminde en büyük etken. O yüzden düşük puan aldım KPSS’den atanamam diye düşünmeyin. 60 ve üzerinde aldığınız sürece her zaman atanma ihtimaliniz var. Yahu ben 60 almışım nasıl atanacam derseniz medyadan, internetten v.s bazen bazı kurumlar alım yapıyor. Bunlar mülakat ve özel yetenekle olabiliyor. Mülakatta veya özel yeteneğinizin durumu işleri değiştirebiliyor.


Yazar Hakkında