Modem Üzerindeki Işıkların Anlamları

Eğer bir modem satın aldıysanız modemin üzerinde yanıp sönen ışıkların belirli bir anlamı vardır. Modemin ön panelinde bulunan ışıklar (ledler) kontrol edilir. Bu ışıkların yanıp ve yanmama hâllerindeki bağlantı durumu şu şekildedir:

Power: Işık yanıyor ise modemin güç kaynağına takılı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa kablo bağlantıları kontrol edilir.

ADSL: Işık yanıp sönüyor ise ADSL bağlantısının kurulum aşamasında olduğunu gösterir. Işık sürekli yanıyor ise ADSL bağlantısı kurulmuş demektir ve modemin veri alış verişine hazır olduğunu gösterir.

DSL İnternet sağlayıcınız ile modem arasında veri alışverişinin olduğunu gösterir. Bu ışık yanmıyorsa Modem ile telefon hattınız arasındaki bağlantı kablosu düzgün takılmamış veya arızalı olabilir. Splitter denilen, telefon hattı ile internet hattını birbirinden ayıran, küçük kutu şeklindeki aygıtı kullanıyorsanız bu aygıt bozuk olabilir. Gerekirse bu aygıtı çıkarın ve modeminizi direkt olarak telefon hattına bağlayın.

İnternet: Işık yanmıyor ise WLAN(Kablosuz yerel alan ağ) çalışmıyor demektir. Işık sabit bir şekilde yanıyor ise WLAN’ın çalıştığını gösterir. Eğer ışık yanıp sönüyor ise WLAN üzerinden veri alışverişi olduğunu gösterir.

Wireless: Işık yanıyor ise kablosuz bağlantının aktif olduğunu, ışık yanmıyor ise kablosuz bağlantının pasif olduğunu gösterir ve modemin anteni kontrol edilir.

WLAN / LAN: Modemin kablosuz yayın yaptığını gösterir. Modeme bağlanmanın mümkün olduğunu gösterir ancak modeme bağlanmanız internete girebilmeniz anlamına gelmez.

Ethernet: Işık yanıyor ise cihaza UTP kablo ile bir cihazın (bilgisayarın, erişim noktasının) bağlı olduğunu gösterir. Işık yanmıyorsa UTP kablo ile cihaz bağlantısı yapılmadığını gösterir.

Kablosuz modemin bağlantıları yapıldıktan sonra WLAN ağı için kablosuz modem ayarları yapılır.

modem kablo bağlantısı

modem ışıkları

Etiket:  ADSL IŞIKLARI ADSL MODEM IŞIĞI YANIP SÖNÜYOR ADSL MODEM IŞIKLARI AİRTİES MODEM ADSL IŞIĞI YANMIYOR ETHERNET IŞIĞI YANMIYOR İNTERNET IŞIĞI YANMIYOR MODEM IŞIKLARI ANLAMLARI WLAN IŞIĞI YANMIYOR


Yazar Hakkında