Otomobil ve Sistemleri

Motor Yağı Neden Eksilir?


Yeni teknoloji motorlar çok daha küçük motorlar olup çok daha fazla performans elde edebileceğimiz motorlar haline gelmiştir. Günümüz motorlarındaki teknolojik gelişmelere paralel, motorların güçleri devirleri ve buna benzer bir sürü özelliği artmış durumdadır.Bu nedenle motor teknolojisindeki değişiklikler nedeniyle yağ sarfiyatları da bir miktar üst düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz. Araçların kullanma kılavuzlarında belirtilen oranlarda yağ eksilmesi araçlarda normaldir. 1000 km de bir aracın yağ oranını kontrol ettiğinizde el kitapçığında belirtilen değerlerde yağ kaybedilmişse bu normaldir.  Bu nedenle araçların yağlarını zaman zaman kontrol etmek ve hatta aracın içersindeki yağ ile tamamlamak önemlidir. Mutlaka 1 lt lik tamamlama paketi araçta bulundurulmalıdır. Her motor bir miktar yağ eksiltebilir. Araç kataloglarında genellikle aracın bir miktar yağ eksilte bileceği ifadesi yer almaktadır. Uzmanların ifadesi ise, bin kilometrede 1 litreden fazla yağ eksilmesi  normal değerlerin üzerinde şeklinde yorumlanmaktadır. Motorun yağ eksiltmesinin muhtemel sebeplerini aşağıda listeledik.

Aracın yağ yakması sonucunda biten yağ fark edilmez ise motorun yatak sarması olarak tabir edilen ciddi motor sorunları oluşur. Aracın yağ eksilttiğini veya diğer bir tabirle yağ yaktığını araç çekişinin düşmesinden ve egzozdan çıkan dumanın renginden anlayabiliriz.

Motor yağı kontrol etmek için; öncelikle aracımız yarım saat kadar çalışmamış olması gereklidir ve aracımız düz bir zeminde olması gereklidir. Motor kaputunu açtıktan sonra, temiz bir bez yada temiz bir kağıt ile yağ çubuğunun önce çekip, tamamen temizlenmesi gerekir. İyice temizlendikten sonra tekrar kendi yuvasına sokup, sonra tekrar çekilir, yağ çubuğunun üzerinde belirlenmiş minimum ve maksimum bölgelerin arasında, yağ seviyesinin bulunması gerekir. Yağ kontrol edildikten sonra yağ çubuğunu yerine oturtunuz. Yağ çubuğunun yerine oturduğundan emin ol eğer yağ çubuğu yerine tam oturmaz ise oradan yağ çıkacak ve araçta yağ eksilmesi yaşayacaksınız.

Aracın markasına ve özelliğine göre değişkenlik göstermekle birlikte 300 gram ile 1,5 litre 1000 kilometredeki sarfiyatlar normal karşılanabilir. Motor Yağ sarfiyatını kontrol ettiğimizdeki bizim kriterimiz şu olmalı ; 1000 kilometrede bir yapmış olduğumuz yağ kontrolündeki sarfiyat miktarının değişmemiş olması gerekmektedir.  Bu miktarın değişmemesi motorumuzun yağ sarfiyatının normal olduğunun bize göstergesidir. Eğer her kontrol ettiğimiz 1000 kilometrede yağ sarfiyatımız artış gösteriyor ise bunu takip etmemiz lazım ve aracımızı kontrol eden firmaya bu durumu açıklayarak kontrolünün yapılmasını istemelisiniz.

Sarfiyat;  sadece araç motorunun yağ tüketmesinde değil bir takım kaçaklar ve buharlaşmalar dan dolayıda olabilir.

Peki araç motoru ne gibi sebeplerden dolayı yağ yakar ?

1- Motorun piston, segman, ana ve sibop yataklarında oluşan aşınmalar, motordaki yağ dağılımını etkiler ve yanma odasında yağın yanmasına sebep olur. Bu yüzden motor yağ eksiltir. Bu sorun devam ederse motor rektefesine kadar gidebilir.

2- Motor keçelerinin sızdırması gibi sorunlarda motor yağ yakar. Ancak bu gibi durumlarda keçeyi değiştirmek sorunu tamamen çözmek anlamına gelmez. Çünkü keçenin yağ sızdırması sebepleri arasında aşınmış yataklar, dağılmış rulmanlar ve kalitesiz malzeme kullanımı sonucunda kirlenmiş keçe vardır.

3- Motordaki yağ segmanlarının kurum veya karbon bağlaması da motorun yağ eksiltmesine sebep olur. Bu durumdaki segmanlar yağı yanma odasından tahliye edemedikleri için yağlar yanma odasında yanarak yok olur. Bu durumda yağ segmanlarının değişmesi yararlı olur.

4- Çizilmiş veya aşınmış gömlek ve silindirlerin iç yüzleri motorun yağ yakmasına sebep olur.

5- Karter contası gibi bazı bölgelerde kullanılan contalar sızıntı yapabilir. Şu da unutulmamalıdır, Mantar contaların terlemesi normaldir.

6- Araç motorunda kullanılacak yağın türünü ve özelliklerini tamirciye danışarak veya aracın kullanım kitabında bakarak alınmalıdır. Bazı motorlarda ince yağ kullanımı motorun yağ yakmasına sebep olabilir.

7- Motorda bulunan emme subab yataklarının aşınması, kürbüratördeki yağı emerek motorun yakmasına neden olur.

8- Aracın yağ pompasının arızası motorun eksiltmesine sebep olur. Bu sorunlar yağ debisini aşırı şekilde arttırabilir. Debisi artan yani hızlı akan yağ yanma odasına ulaşabilir ve burada yanabilir.

9- Aracı sürekli çok yüksek devirde kullanmak motorun yağ yakmasına sebep olabilir.

10- Motorda bulunan yağ seviyesinin çok yüksek olması motorun yağ yakmasına sebep olabilir.

Kaynak:

  • https://mobile.donanimhaber.com/eksilen-motor-yagi-hk–21107186
  • http://www.ehliyet-surucu-kursu.com/makale/motor-yaglarini-taniyin/araclarda-motor-yagi-hangi-nedenlerle-eksilir-27.html
  • http://www.motor-yagi.com/?p=motor-yagi-neden-eksilir
  • http://nasilkolay.com/motor-yagi-neden-eksilir
  • http://uzmanalan.com/motor-yagi-neden-eksilir/
Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort