Otomobil ve Sistemleri

Motor Yağının Önemi ve Kontrol Edilmesi


Motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Ayrıca motorun içinde çalışan parçaları temizler. Motor yağı ve yağlama donanımı, motorun çalışması açısından hayati bir öneme sahiptir. Çok kısa süre bile yağsız çalışma durumunda motorda çok ciddi hasarlar meydana gelir. Bu yüzden motor yağı ve yağlama konusunda çok hassas davranılmalıdır.

Motor Yağı Ne İşe Yarar?

  • Sürtünme ve aşınmayı azaltırlar.
  • Soğutmaya yardımcı olurlar.
  • Sızdırmazlık sağlarlar.
  • Kirlenme ve birikinti oluşumunu kontrol altında tutarlar.

Araç çalıştırılmadan önce her gün mutlaka yağ kontrolü yapma işi alışkanlık hâline getirilmelidir. Ayrıca motor çalıştırılmadan önce, kontak anahtarı açıldığında yağ lambasının yanıyor olmasına, motor çalıştıktan sonra da yağ lambasının sönmüş olmasına dikkat edilmelidir. Aksi durumlarda yağ donanımında bir arıza var demektir. Motor hemen durdurularak gerekli kontroller yapılmalıdır. Motor yağı kontrol edilirken yağ seviyesinin istenen seviyede olmasına dikkat edilmelidir. Yağ seviyesi, yağ çubuğu üzerinde, en az (min.) ve en fazla (max.) çizgilerinin arasında olmalıdır. Yağ seviyesinin yanında yağın kalitesi de kontrol edilmelidir. Çok koyu renkli, iyice siyahlaşmış yağ artık bozulmuş demektir. Ayrıca yağ çubuğundaki yağ, baş ve işaret parmağı arasına alınarak kontrol edilmelidir. Özelliğini kaybetmemiş yağ parmak arasında hemen kopmaz, bir miktar uzar. Yine iki parmak arasında birbirine sürtülerek yağın içinde kaba yabancı madde olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Otomotiv Mühendisleri Cemiyeti (OMC), motor yağlarının karakteristiklerini ayırt etmek için kalite isimlendirmesi getirmiştir. Bu isimlendirme düşükten yükseğe 0, 5, 10, 15, 20, 25, 30, 40,50 ve 60 olarak belirlenmiştir. W ile biten bu sayılar yağın soğuk veya kış koşullarunda en düşük sıcaklıkta akışkanlığa başlama noktasıdır. Mesela 20W, 20 derecede yağın akışkan olduğunu gösterir. Yapılan bu isimlendirmede düşük değerler daha iyidir. Genel olarak Türkiye iklim şartları göz önüne alındığında 10W40 veya daha düşük sayılarla isimlendirilen yani daha kaliteli yağlar tavsiye edilir.

öbirçok sebepten dolayı gelişen ve tüm araç üreticileri tarafından belirli bir oranda motor yağı kaybının doğal olduğu kabul edilen bir durumdur. Bir başka değişle; aracın motor yağının sürekli azalması son derece normal bir durumdur ancak bu azalma oranı aracın üretici tarafından kılavuzda belirtilen değerlerin üzerindeyse, mutlaka araç servisine başvurulması gerekir. Araç motorunda yeterli motor yağının olmaması aşınma ve ısınma sorunlarının haricinde, parçaların çalışırken karşılaştığı sürtünmeyi yenebilmesi için daha fazla enerji kullanılmasına neden olur. Pistonların sürtünme nedeni ile dirençle karşılaşması, motorun çalışabilmesi için daha fazla enerji yani daha fazla benzin kullanılması anlamına gelir. Yakıt kullanımını doğrudan etkilen motor yağı, bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmesi ve ideal seviyede kullanılmalıdır.

Motor Yağının Görevleri

Sürtünmeyi en aza indirir. Birbirine temas halinde çalışan parçaların arasında yağ filmi meydana getirerek, sürtünmeden dolayı aşınmayı ve sıcaklığı en aza indirir.

Motor kompresyonunun düşmesini önler. Segmanların silindir yüzeyinden sıyırdığı yağ, segman ile yuvası arasına dolarak kompresyon kaçağına karşı sıvı conta gibi görev yapar. Kompresyonun, piston, segman, silindir arasından kartere kaçmasını en aza indirir.

Motor parçalarının soğumasına yardımcı olur. Karterdeki yağ, motor parçalarından daha soğuktur. Yağlama sırasında parçaların üzerinden aldığı sıcaklığı kartere getirerek parçaları az da olsa soğutur.

Motor parçalarını temizler. Motor yağı, yağladığı parçalar üzerinde aşınmadan dolayı meydana gelen talaşları ve yanma sonucu oluşan kurumları bünyesinde toplayarak kartere getirir. Böylece motor parçalarının devamlı temiz kalmasını sağlar.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort