MP3 Nedir?

MP3 (İngilizce MPEG-1 Audio Layer III, Türkçe MPEG-1 Ses Katmanı 3) sıkıştırılmış ses biçimi ve bu biçimde kaydedilen seslere verilen isimdir. Fraunhofer Teknoloji Şirketi tarafından geliştirilmiş olan MP3’ün en önemli özelliği sayısal hale getirilmiş olan sesler ile üzerinden insan kulağının duyamayacağı titreşimlerinin silinmesi yöntemine dayanır. MP3 sıkıştırma tekniğine dayalı müziğe “lossy” kısaca kayıplı müzik sınıfı ismi verilir. Tabi ki ses kalitesi bit aralığına göre farklılık göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 128 kbit/s ile yapılan bir sıkıştırma yaklaşık 1/11 oranında sıkıştırılarak kaydedilecek alandan kazanç sağlanmaktadır.

MP3 ile ilgili bilinmesi gereken konuların başında MP3 ile sadece ve sadece ses dosyaları taşınabilir. Video ve metin gibi formatlar taşınamaz. MP3 Orjinal adı MPEG – 1 Audio Layer 3’dir ve MP3, MPEG-3 ile karıştırılmamalıdır ikisi farklı şeylerdir.

1993 Yılında piyasaya çıkmış olan MP3 bir ISO / IEC 11172-3, ISO / IEC 13818-3 standardıdır. Ayrıca Philips, CCETT tarafından geliştirilmiştir.

Kalite anlamında MP3 düşük düzeyde bir müzik dinleme gibi algılansada temel mantık insaların duyamadığı ses frekanslarının silinmesi ile meydana getirilir. Anca burda MP3 oluşturulurken yapılacak kbit/s kaydı ile MP3’ün boyutu ve kalitesi değişebilir.

MP3 Sıkıştırma olayı aşağıdaki gibi özetlenebilir.

mp3 formatı


Yazar Hakkında