MP4 Nedir?

MPEG-4  (İngilizce MPEG-4 Audio Layer IV, Türkçe MPEG-4 Ses Katmanı 4) yada günlük kullnımda daha çok kullanılan ismi ile MP4 ISO/IEC (Uluslararası Standartlık Örgütü/Uluslar Arası Standart) tarafından belirlenen bir uluslararası standart olmuş bir dosya biçimidir. ISO/IEC Moving Picture Experts Grubu (MPEG Grubu da denilebilir) tarafından çoklu ortam çeşitlerini saklamak için kullanılmaktadır. Ayrıca bu format çoklu ortam çeşitlerini saklamak için de kullanılabilir.

MP4 ile ilgili bilinmesi gerekenlerin başında MP3 ile olan farklı formatıdır. MP4 temel olarak MP3’e benzemez. Örneğin MP3 ile sadece müzik yani ses dinlenirken MP4 ile ses, metin ve video taşınabilir. MP3 1993 yılında geliştirilen eski bir sistem olmasına karşın MP4 ISO / IEC 14496-14 formatında 2003 yılında ISO tarafından geliştirilmiştir. MP42ün bilinen diğer ismi  -aslında orjinal ismi- MPEG-4 Bölüm 14‘tür.

Bir dönem sadece cihaz ismi gibi anlaşılmış olsada bu isimlendirmede cihazların sadece MP4 formatında müzik çalmasından kaynaklanmaktadır. Hatta dikkat edilirse MP4 formatında bir cihazın MP3’te çalabildiği görülmektedir. Ama aynısı MP3 için geçerli değildir.


Yazar Hakkında