Nanorobot Nedir?

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, nano robot prototipi, moleküler bir “kargo” taşıma kapasitesine sahip. Nano robot aynı zamanda, yapısını, hastalıklı hücreye taşıdığı yüke göre adapte ediyor. Yani son derece teknoloji, bütün sorunları giderecek olan bir teknoloji gibi görünüyor. Tabiki bir çok eksiklik ve yarım kalan noktaları da var.

Nanorobotlar aslında kanser hastalığının tedavisinde ön plana çıkıyor. Çünkü kontrollü salınım sistemi olarak da ifade edilen bu robotlar tam da bizim istediğimiz işi yapıyorlar. Hedefle ve yok et prensibiyle çalışıyor denilebilir.

Son yapılan çalışmada ise ilk kez mikroskopik makinelerle canlıya hiçbir zarar verilmeden ilaç taşınımı olabileceği kanıtlandı. Çalışmadan bahsedecek olursak öncelikle kontrollü salınım sistemleriyle ilaç taşımanın bir çok yolu olmasına rağmen bu çalışmada midede mevcut olan hava kabarcıkları kullanılmış. Gayet mantıklı.. Deney ilk olarak fareler üzerinde denendi. Farelere yutturulan bu minyatür askerler midedeki hava kabarcıkları sayesinde istenilen noktaya ulaşıldı.

Sonuç olarak saniyede 60 mikrometre hıza ulaşan nanorobotlar mide duvarından çıktıktan sonra tıpkı bir manyetik parça gibi birleşip bağırsağa nanoparçacık bırakıyor.

Bu arada kontrollü salınım sistemlerinin diğer hayret uyandıran bir özelliği dozlamaya gerek olunmaması sayesinde aradan 12 saat geçmesine rağmen herhangi bir ilaç takviyesine de gerek duyulmadı.Ayrıca 12 saat boyunca nanorobotların midedeki varlığı da stabil bir kontrollü sistem olduğunu kanıtlar nitelikte oldu.

Deneyin giriş gelişme aşamalarından sonra sıra farelerin öldürülüp midelerinin ayrıntılı olarak inceleneceği sonuç kısmına gelindiğinde sonuçlar tam da istenilen gibi çıkmış oldu. Mide dokusunda veya çevre dokularda hiçbir doku hasarı veya toksik etkiye rastlanılmadı.

Oldukça ümit vaat eden bir çalışma, oldukça teknoloji ve bilimsel.. Artık konvensiyonel ilaç alımının tarih olması gereken bir zaman dilimindeyiz. Herşeyin uzaktan konrollü olarak idare edilebileceği bir devir insanları korkutsa da bu bir çok hastalığın tedavisinde çok iyi bir silah olarak kullanılabilir.Belkide kişisel kanser tedavisinde nanorobotlar kanseri tarihe karıştıracak.


Yazar Hakkında