Neden Yalnızız?

Kalabalık yaşamaya mahkumuz. Çoğu zaman kaçmak, kendimizi dinlemek, bir nevi ruhumuzu yenilemek isteriz. İş, aile, arkadaşlar, vs derken pek de fırsat bulamayız tabii ki. Maddesel manada yalnız kalamıyor gibi. Peki ya manevi yalnızlık? Manen de kalabalık hissediyor muyuz kendimizi? Hayır mı?

Onca yoğunluk, bunca kalabalık yine de yalnız mı bırakıyor bizi? Kesinlikle! Yalnızlığımızın sebebi de bunlar zaten.

İş sahibiyiz. Günümüzün uyanık kısmının yarısını iş yerinde geçiriyoruz. Stres, yoğunluk, kişiler arası çatışmalar, dedikodu, ukala kişilere katlanma zorunluluğu, adaletsizlik, vs birbirimizden uzaklaşmamıza neden olmakta iş yerinde yalnız kalmaya mahkûm olmaktayız.

Geri kalan saatler, ailemizden başlayalım. Günün stresinin de etkisiyle, tahammülsüzlük, tartışmalar, paylaşılamayan anlar, çözülemeyen problemler, sevgisizlik, saygı eksikliği, vs kaldık mı evde de yalnız?

Bir de arkadaşlarımızı deneyelim. Çıkar ilişkileri, ben bilirim edalarıyla farkında ya da olmadan kırmak, kıskançlık, kibir, kıyas, dinlemeden sadece konuşmak, her daim haklı olduğunu sanmak, vs ruhen arkadaştan da uzaklaştık mı?

Müzik dinleyelim. Çoğu isyan, küfür, v.s. Televizyon seyredelim. Savaş, katliam, cinayet, tecavüz, dolandırıcılık, kararmış hayatlar, aldatma, vs

Komşunun elinde de bizim elimizde de telefon!!!

Ne kaldı geriye? Ben, kendim ve yine ben. Kendi kendimizin sırdaşı, yoldaşı, anası, babası, karısı, kocası, arkadaşı olan bunalımlı karakterler olup çıktık.

Peki ne yapmalı? Yok mu hiçbir çözüm? Ölüm dışında devası olmayan hiçbir şey yok.

O halde sevelim, sevdiğimizi hissettirelim, sürprizlerle renk katalım hayatlarımıza, her zaman haklı olmak konusunda ısrarcı olmayalım, dinleyelim, empati kuralım, aldatmayalım, çalmayalım, kurallara uyalım,konuşalım, gülümseyelim, çıkarlarımızı unutalım, hırs yapmayalım, yalan söylemeyelim,dedikoduyu bırakalım, Hint kumaşı olduğumuzu sanmayalım, haddimiz olmayan şeylere karışmayalım, ışıldayan gözlerin ferini söndürüp, kelebek ruhların kanatlarını kırmayalım.

Evet, zor değil. Hiçbirimiz dünyada ebedi değiliz. Kimimiz birazdan kimimiz 30 yıl sonra terki diyar edeceğiz.

Ya bunları terk edip ölüme yalnız yürümeyeceğiz ya da insan kalabalığının içinde yalnızlığımıza gömülüp ebediyete gideceğiz.

Sevgiyle kalın…


Yazar Hakkında

    Hadi bir şeyler yazalım :))