Nikola Tesla Kimdir?

Herkesin hayranı olduğu bilim insanı kesin vardır. Benimkisi Nicola Tesla.

Tesla yüzlerce patentli buluşa sahip olmasına rağmen ve elektrik alanındaki çığır açıcı buluşlarına rağmen ne yazık ki Nobel Ödülü’ne bile layık görülmemiştir. Bir çok mükemmel ötesi buluşun sahibi olan Tesla bir otel odasında ölü bulunarak hayatını tamamlamıştır.

İlk çığır açan buluşu dönen magnetik alandır. Hocası Teslaya alternatif akımla çalışan bir motor yapmanın imkansız olduğunu söylediğinde Tesla  süper bir bilim insanı olduğundan  şüpheci davranarak bazı deneyler yaptı . Sonuç olarak  alternatif akımla çalışan ilk motorun nasıl olabileceğini keşfetti.

Yıl 1883 olduğunda artık Tesla’ nın kafasındaki alternatif akımla çalışan motor fikri tamamen oturmuş ve bunun fiziksel modelini yapma çalışmalarına başlamıştı.

Yıl 1890 olduğunda ise artık kendi adını taşıyan Tesla bobinini icat etti. Bu bobini çok eğlenceli bulan Tesla bazı şovlarda yapmıştır.Çok fazlı alternatif akımlar kullanarak çok yüksek voltajda şimşekler yaratabilen bir makinedir.

Günümüzde eğlence ve gösteri amacıyla kullanılıyor. Hatta müzik bile yapanları var.:)

Yıl 1897 olduğunda  Tesla ilk kez Houston Sokağı’ndaki (Newyork) laboratuvarından 40 km uzaktaki Hudson Nehri’ndeki bir tekneye kablosuz iletim sağlamıştı.

Bu arada önemli bir dipnot : Radyonun babası Guglielmo Marconi olarak bilinir ki bu tamamen yanlış hatta çok yanlış bir bilgidir. Bunu herkes bilir. Hatta 1943’te ABD Yüksek Mahkemesi Tesla’nın patentinin önceliği olduğunu tanısa da , Marconi radyonun babası olarak bilinmektedir. Dahası Tesla’nın Marconi’nin patentlerini çaldığını bilmektedir.

Tesla Marconi için şöyle demişti, “ Marconi iyi bir adam. Bırakın devam etsin. Benim patentlerimin 17 tanesini kullanıyor,”demiştir.

Bu arada bu başarı öyküsünün başka bir boyutu Thomas Edison ile Tesla arasında geçmiştir. Bu ikili çoğu kez fena tartışmalara girmiştir. Hatta Edison  alternatif akımı kötülemek için şehir şehir dolaşmış alternatif akımla hayvanlar üzerinde deneyler yapmıştır. Kendine tek bir kutsal amaç edinen o da alternatif akımı kötülemek olan Edison bu konuda çok çaba sarf etmiştir.

Yüzlerce harika buluşa imza atan Tesla gelmiş geçmiş en zeki insandır. Ona çok şey borçlu olduğumuz unutulmamalıdır.

Sorular: Nikola Tesla, Nikola Tesla kimdir? Nikola Tesla Hayatı?


Yazar Hakkında