O Tarz Sizin

Ahkam keser gibi başlamak istemiyorum ama insanların ekseriyeti ürettiklerinin ya da konuştuklarının hala kendi malı olduğunu zanneder. Halbuki paylaştıklarınız artık o toplumun algı sistemi içerinde erir ve belki de başka bir anlam kazanır. Mesela bir yarışma programı yapar, kendinizi de orada otorite olarak konumlandırır sonra da önünüze gelen herkesi size ve koyduğunuz kurallara uygunluğu/itaatine göre sınıflandırırsınız. Ona göre puanlar verir şampiyonlar ya da düşmanlar yaratırsınız. o kurallar yerleşik moda kurallarından beslenerek kendisine sağladığı meşruiyetle kamuoyu desteğini arkasına alır, gücünü pekiştirir, meşru bir otorite olarak astığı astık kestiği kestiktir artık. Sanki Osmanlı padişahlarından bahseden Kemalist eğitim kitaplarından bir alıntı gibi ama gerçek bu.

Otorite üzerine böyle sürü laf edilebilirken konuyu bağlayıp tarz meselesine getirelim. Böyle bir ortamda ya sıradan ve otoriteye bağlı olman mümkün değilse ya da o kriterlere yapısal olarak sahip değilsen ama yine de bir statün ve saygınlığın olsun istersen ne olacak? İşte bizim mahallenin delisinin tarifi bu. Bizim mahallede millet pek bir mevzuu içinde kalma heveslisi. Gelgelelim mevzuu bize uymuyor. Başlıyoruz yarı arabesk yarı obsesif bir tavırla takılmaya. Zombimsi açlığa sahip kalabalıklar için pek cazip birer taze etken, yaklaştıklarında istedikleri tadı bulamayacakları hissiyle ha bire korkuturken diğer yandan yemeyip yanımızda yatmaya, sabaha bırakmaya karar veriyorlar.

Eğer konu modaysa ve modada tarzsa onun adı da Özlem Özden oluyor. Bizim mahallenin delisi o ya da yan mahallenin… Fark etmez, ulus devletimize yeni bir yurttaş lazım. Önemli olan aynı ırktan olmamız. Kızcağız bizim jenerasyondan olmasına aldırmayıp 20’lik şehir kırolarına kafa tutmaya, modayla alakası olmamasına rağmen herşeyden birazcık tada tada “en iyisi ünlü oliyim” gibi bir dürtü sonucunda hak ettiği statüye kavuşmayı hedeflemiş. Hayata bir duruşu var. O ‘80 darbesiyle 28 Şubat’ın arasında kalan saçma kuşaktan olduğundan hafif bir sersemlikle yarı sarhoş tavrında. Bu ülkede yaşamanın umursamazlığını kanıksamış, önüne gelenle kendince yöntemlerle savaşarak kazandığı zaman sayesinde öğrendiği moda kurallarını kendince otoriteye yediriyor. Sonra o sistem uşaklarının arasında asla tercih edilen olmayacağını bilmesine rağmen otoriteye eyvallah derken diğer yandan herşeye rağmen “hayatta kalırım arkadaş” tavrının kusursuz bir temsilcisi oluveriyor. Bu haftaya kadar dayandın Özlem. Sana senin kuşağından kimsenin 20’li yaşlardayken davranamayacağı kadar küstahlıklarla davranılırken, hatta kimi siberkazanlardaki dedikodulara göre yarışmanın birincisi o yerden bitme torpilli ve geveze Türk kızının olduğu söylenirken yine de aşalağılamaların sana ifade ettiği değeri farkedecek kadar zekisin. Öyle ya da böyle bir araf neslin edepsizliğine, umursamazlığına ve alaycılığına, sonuç olarak tüm bunları lehine değerlendirmeyi deneyecek kadar pragmatistsin. Onların ahlakı ahlaksızlık, edepleri yalan, planları pek yamandır. Oradan elediklerinde onlara şunu söyle: O tarz sizin ama bu tarz bizim! Şerefe!

Ha bu arada; bizim içinse bir metaforsun. Anlayan beri gelsin.


Yazar Hakkında