Öğrenci Pasosu Nerden ve Nasıl Çıkarılır?

Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu kapsamında eğitim gören öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları ve diğer kanunlar kapsamında eğitim gören  öğrenciler,  Açık İlköğretim, Açık Lise, Kur’an Kursu öğrencilerinin alabileceği İndirimli İstanbulkart’ tır.  Açık İlköğretim, Açık Lise ve Kur’an Kursu  öğrencilerinin Öğrenci Kartı alabilmeleri için;
20 yaşından gün almamış olması ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydına sahip olmaması gerekmektedir.

Bu şartları sağlayan Açık İlköğretim ve  Açık Lise öğrencilerinin, son 1 ay içerisinde almış olduğu öğrenci belgesi ve SGK tarafından verilen çalışmadığına dair belge ile birlikte bizzat Başvuru Merkezlerine gelerek bireysel başvuru yapması gerekmektedir. Kur’an Kursu öğrencilerinin ilçe müftülükleri aracılığı ile kurumsal başvuru yapması gerekmektedir.

Öğrenci Pasosu Almak İçin 2. Seçeneğiniz Var!

1- Öğrenci Pasosu için Bireysel Başvuru

  • Öğrenci belgesi (son 1 ay içerisinde alınmış, mühürlü ve onaylı olmalıdır)**
  •  Nüfus Cüzdanı
  •  1 Adet Vesikalık Fotoğraf
İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Öğrenciler talep edilen belgeleri ve kart ücretini Başvuru Merkezleri’ne ileterek başvurularını gerçekleştirirler.  Belgelerini teslim ettikleri an kartlarını teslim alırlar. İstanbul içinde öğrenim gören  yolcularımızın İstanbulkartını 1. dereceden akrabaları temin edebilmektedir. Bunun için hem kart talebinde bulunan yolcunun hem de yakınının nüfus cüzdanının getirilmesi gerekmektedir. İstanbul dışında öğrenim gören  yolcularımız ise İstanbulkartlarını sadece kendileri temin edebilirler. Üniversiteler ile kurulan UNISIS sistemi sayesinde, başka bir belgeye ihtiyaç duyulmaksızın, doğrulaması yapılan öğrenciler için, sadece Öğrenci Kimlik Kartı ile işlem yapılabilmektedir. UNISIS sisteminde kayıtlı olan okullar için lütfen tıklayınız.
Başvuru Merkezleri İçin Tıkla

2- Öğrenci Pasosu için Online Başvuru

Online Öğrenci Pasosu Başvurusu için İETT Resmi Web Adresi http://istanbulkart.iett.gov.tr/ adresini tıklayıp İstanbulkart (Paso) Menüsünden Online Başvurunuzu yapabilirsiniz. En basit olan yolu bu bence.

Öğrenci Kartı

İlkkez  10 TL, Kartların herhangi bir sebeple yenilenmesi talebinde (eski kartın ibrazı şartıyla) 10 TL
1. Kayıp / Çalıntı 20 TL
2. Kayıp / Çalıntı 30 TL
3. Kayıp / Çalıntı 30 TL
4. ve üzeri Kayıp / Çalıntı  50 TL
Vize 5 TL
1.Usulsüz Kullanım Bedeli ise Öğrenci Kart  aylık dolum bedeline eşittir. 2. ve üzeri Usulsüz Kullanım Bedeli ise 1608 nolu kanunda belirtiten idari para cezasının alt sınırı olan 250 TL’dir.
Kaynak: http://istanbulkart.iett.gov.tr/tr/istanbulkart/pages/ogrenci-karti/351/12 (Erişim Tarihi: 21/10/2015)

Yazar Hakkında