OLED TV ile LED TV arasındaki fark nedir?

Etiket: oled tv ile led tv arasındaki fark nedir, oled tv nin led tv den farkı nedir, oled mi led mi oled tv vs led tv, led tv oled tv arasındaki fark, oled tv fiyatları, oled tv ne demektir, en iyi oled tv gibi sorularınızı bugün kısa ve öz bir şekilde cevaplayacağız.

OLED ekranlarını önceleri sadece mobil telefonlardan duymuştuk. Şimdi ise Samsung, Sony’nin ve LG’nin yeni nesil teknoloji ile donattığı TV Panellerinde adını tekrar duymaya başladık. Oldukça yeni bir teknoloji olan OLED TV’ler şimdilik oldukça pahalı. Hatta vereceğiniz parayla gidip 98 model bir araba alabilirsiniz. Ama bir OLED TV almaya ve OLED TV hakkıda bilgi almaya niyetlendiyseniz makalemizi okumaya devam edin.

OLED ekranları olabildiğince ince, hafif ve piyasadaki diğer televizyonlardan çok daha az enerji tüketen; gerçek ve canlı bir görüntü kalitesi sunan yeniş nesil bir tv teknolojisi diyebiliriz.

OLED Nedir? : Gelişmekte olan ve gelecek vaat eden yeni bir teknolojidir. Işık yayan diyot(LED) familyasının son türü “Organic Light Emitting Device” ya da “Organic Light Emitting Diode” (Organik Işık Yayıcı Diyot) açılımına sahip bir kısaltmadır. “Organic Electroluminescent Device” (OEL) olarak da isimlendirilir. OLED Ekran teknolojisi LED teknolojisinden tamamen farklı bir yapıya sahiptir.

OLED paneller, elekrik akımı geçtiğinde kendi ışıklarını kendileri yayarlar. LCD ve LED ekranındaki hücreler ise iletici özelliğe sahiptir ve dış kaynaktan gelen bir ışığa ihtiyaç duymaktadırlar.

OLED TV Çalışma Prensibi : LCD ve LED TV’ler gibi ayrı bir aydınlatmaya-dış ışık kaynağına ihtiyaç duymayan OLED TV teknolojisi özellikle yeni nesil akıllı telofon ekranlarında kullanılmaktadır. Son derece ince ve hafif olan OLED teknolojisi bükülen esnek televizyon ve cep telefonlarında yaygınlaşacağı teknoloji otoriteleri tarafından söylenmektedir.

oled tv ile led tv arasındaki fark

OLED TV’lerin hemen pozitif/olumlu yönlerinden bahsedelim. Efendim bu cihazlar oldukça hafif, ince ve LED, LCD teknolojisine göre oldukça hızlı. Gerçek renkler ve daha kaliteli görüntü ile teknolojinin geldiği seviyede en üst sırada. Maximum netliğe, keskin görüntüye, inceliğe, parlak ve canlı görüntülere sahip OLED TV’ler çok yakında evlerimizin TV ünitelerinde yerlerini alacak.

Yaw benim LED TV var Full HD (1920×1080 px), Smart TV, 3D felan dediğinizi duyar gibiyim. Ama emin olun LED ilk çıktığında LCD içinde aynısını söylemişlerdi. Hatta HD tv almadan millet Full HD almaya başladı. Teknoloji böyle bir şey sanırım.

Şimdide OLED TV’lerin hemen negatif/olumsuz yönlerinden bahsedelim. Birincisi fiyat. Piyasada daha yeni bir ürün olduğundan mı yoksa kullanılan teknolojinin pahalılığından mı bilinmez oldukça yüksek bir fiyatı var.En çok konuşulan şeylerden biri kırmızı renk sorunu. OLED TV’lerin panelinde, kırmızı ışık üretilirken kullanılan yapının ömrü, diğer renklere çok daha erken sona erdiği bu nedenle izlediğiniz görüntülerdeki kırmızı rengin gerçek kırmızı gibi görünmemesi sorunu çıktığı söyleniyor. Şu anda piayada alınabilecek iki marka Samsung ve LG:

OLED TV Teknolojisini Kimler Üretiyor: Efenim hemen söyleyelim Samsung, LG, Panasonic ve Toshiba


Yazar Hakkında