One Drive nedir? Nasıl Kullanılır? | Detaylı Bilgi

Bilişim Teknolojilerinde gelişme beraberinde bir sürü kavramı beraberinde getirdi. Bu kavram kargaşası içinde anlatılanları anlamaz hale geldik. Bugün basitçe one drive nedir, nasıl kullanılır, sorularına kısaca cevap vereceğiz.

One Drive dediğimiz şey Microsfot’un serverlarında (bilgisayarlarında) kendi kullanıcıları için (hotmail, msn, windowslive gibi e-maile sahip kullanıcılar v.s) belirli bir alan tahsis etmesinden ibarettir. Atıyorum bir kullanıcı için 15 GB bir alan verir ve kullanıcı istediği dökümanları – fotoğradf-resim-belge-program v.s- burada saklar ve internet erişimi olan her bilgisayardan istediği anda ve zamanda indirir.

İstediğiniz her belgeyi normal bilgisayar kullanıyormuş gibi one drive’in içine atabilir veya indirebilirsiniz.

one drive bilgi

Ayrıca kullanıcı isterse bu kendisine verilen 15 GB’lik alanda telefonlarının çektiği bütün fotoğraflar burada otomatik yedeklenir. Telefonun kaybolması halinde tüm çektiği fotoğraflar burdan silinmez. Silmesi için hotmail, msn ve windows live oturumu ile internete girip silmesi gerek. 

Diğer bir husus bu kendisine verilen 15 GB alandaki verilerin kendi kişisel bilgisayarı ile eşitlenmesi olayı. Kullanıcı ister saklamak istediği verileri bilgisayarından önceden one drive ile eşleştirdiği klasör’e yada microsoftun kendisine tahsis ettiği alana atsın kısa süre içinde verilerin ikisindede kopyalanması. Yani bilgisayarın belilediğiniz klasöründe farklı ne varsa one drive kopyalanıyor yada one drive’de farklı ne varsa bilgisayarınızın klasörüne kopyalanıyor. İkiz döküman oluşuyor böylece. Eşitleme v.s size kalmış. Hiçbir bilgisayarlada eşitlemeyebilirsiniz.

one drive nasıl kullanılır

One Drive Sayfası…

1- One Drive almak için ne yapmalıyım?

Eğer One Drive almak istiyorsanız öncelikle microfosta ait (hotmail, outlook, windowslive,msn v.s gibi) bir e-mailinizin olması gerekiyor. Eğer yoksa burdan TIKLAYARAK hesap oluşturmanız gerekiyor. Bunu yaptıktan sonra dilerseniz direkt ONE DRİVE sayfasından dilerseniz e-mail sayfanızdan erişebilirsiniz.

a- E-Mail sayfasından One Drive erişim.

b- Direct One Drive sayfasından erişim.

2- Bilgisayarımda One Drive oluşturmak için ne yapmalıyım?

Bilgisayarınızda one drive klasörü oluşturmak için burayı TIKLAYARAK işletim sisteminize uygun One Drive programını indirin ve kurun.  Gerekli kullanıcı adı ve şifrenizle girdiğinizde aktif hale gelir. Burdaki klasöre attığınız tüm dökümanlar  one drive klasörünüzde veya one drive attığınız tüm dökümanlar burada yedeklenir. Ortak sistem gibi…

3- Cep Telefonumda One Drive kurmak için ne yapmalıyım?

Cep telefonunuzdan one drive  uygulamasını kurduğunuzda ektiğiniz bütün fotoğraflar one drive’de otomatik yedeklenir. İsterseniz diğer belgelerinizide manuel olarak cep telefonunuzdan atabilirsiniz. İşlem oldukça basit.  otomatik yedeklenir. One drive uygulamasını cep telefonunuza indirmek için cep telefonuzun google play menüsüne gidip one drive yazmanız ve ilk çıkan One Drive Microsft yazan uygualamyı indirmeniz yeterli .

LİNK TIKLA.


Yazar Hakkında