Örümcek Ağı Nedir?

Biyomühendisler ya da malzeme bilimiyle, biyoteknolojiyle uğraşan insanlar olarak örümcek denilince herkes bir saygı duruşunda bulunur. Çok ilginçtir çok araştırılacak yönü vardır. Tabii kimilerinin de korkulu rüyası olabilir.

Gel gelelim örümcek ağına.. Hem esnek hem dirençli! Bu ağ çok ilginçtir hatta aklınıza geleceği üzere  Spider Man  attığı ağlarla hayat bile kurtarabilir . çünkü ağlar kuvvetlice yapışır kalır.

Yapılan araştırmalarda bu ağın hemen yapışmasında yüzeyin etkisinin önemli bir unsur olduğu kanıtlanmıştı. Örümcekler kendilerini korumak için veya daha rahat hareket edebilmek için bu iplikleri üretiyor.  Bu ipliklere güvenlik iplikleri de denilebilir. Bu güvenlik iplikleri ipek bezlerinin dönme hareketiyle oluşan bağlanma diskleri adı verilen ipliklere ve ağın tutunacağı yüzeye sabitleniyor. Olayın tüm mekanizması bu..

Almanya’ daki bir araştırmada örümcek cam, teflon ve akağaç yaprağının üzerine konulup ağ oluşturulmaları beklendikten sonra yüzeyden ayrılma kuvvetleri ölçülmüş.

İlginçtir ki teflondan kolayca ayrılan örümcek ağı cam yüzeyde yırtılmış. Yaprak yüzyde ise bağlanma disklerinin çok düşük seviyede olduğu görülmüş.

Yani, yaprak ya da bitkilerin üzerindeki nano yapılar örümcek gibi böceklerin yüzeyde tutunmasını zorlaştırıyor.

Sözün özü; ileriki günlerde bizi harika yapıştırıcalar bekliyor olacak.


Yazar Hakkında