Oy Nasıl Kullanılır? Oy Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Şimdi sizlere kısa-öz ve basit bir şekilde oy nasıl kullanılır? oy kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? sorusuna madde madde yanıt vereceğim. Oy kullanma işlemi oldukça basit bir işlem olup Türkiye’nin her tarafında aynı şekilde yapılmaktadır.

1- Muhtemelen adresinize nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı belirten bir seçmen bilgi kağıdı gelmiştir. Eğer herhaangi bir şekilde çalındı yada kaybolduysa BURAYI klikleyerek YSK’nın Resmi Web Sitesinden nerede oy kullanacağınızı öğrenin.

2- Seçim günü yanınızaTürkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki herhangi bir belge/kimlik kartını alın.

kimlik

3- Oy kullanma saatleri 08.00 – 17.00 arasında olup seçmen kütüğüne kayıtlı olan seçmenler, sadece kayıtlı oldukları yerde oy kullanabileceğini unutmayın.

4- Oy kullanacağınız adrese gidip oy kullanacağınız sandık numarasının olduğu yere gidin ve  sandık görevlisinin verdiği birleşik oy pusulası, zarf ve mührü alarak oyunuzu kullanmak üzere kabine geçin. Kabin bildiğiniz etrafı kapalı 1-2 metrekarelik bir alan.

oy kullanma

5- Kabine girdikten sonra size verilen mührü birleşik oy pusulasında yer alan tercih ettiğiniz siyasi parti ya da bağımsız adayın isminin altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” mührünü basın.

oy-pusulasi

Oy Pusulası

6- Önemli Not: Mührü diğer partinin veya bağımsız adayın alanına taşırmayın. Görme engelliler, felçliler veya bu gibi bedeni engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık alanında bulunan akrabalarından birinin, akrabası yoksa diğer herhangi bir seçmenin yardımı ile oylarını kullanabilirler.

7- Bir seçmen birden fazla engelliye yardım edemez (298/93-2). Sandık kurulu başkan veya üyeleri, engelli seçmenlere yardım etmek amacıyla oy verme kabinine giremez; oy kullanma sırasında yardım edemez. Sandık çevresinde o sandıkta görevli siyasi partilerin ve bağımsız adayların birer müşahitleri seçim günü oy verme ve oyların sayım-döküm ve tutanaklara geçirme işlemlerini sandık kurulunun görevini aksatmayacak şekilde izleyebilirler.

8-Tercih mührünü oy pusulasında yer alan tercih ettiğiniz siyasi parti ya da bağımsız adayın altında bulunan daireye “EVET” veya “TERCİH” diye mühürledikten sonra birleşik oy pusulasını, mühürlediğiniz yer dışta kalacak şekilde katlayarak zarfa koyup kabinden dışarı çıkıp görevlilerin size gösterdiği sandığa atın ve sandık seçmen listesinde adınızın bulunduğu yerin karşısına imzanızı atınız.

sandık

Oy kullanma bu kadar :))

oy kullanırken dikkat edilmesi gerekenler


Yazar Hakkında