Plakayı Nasıl Değiştiririm? | İstanbul

Herkese Merhaba, Eminim bir çok sitede plaka değişimi ile ilgili bir çok makale vardır. Ama bu gün kısa ve öz bir şekilde İstanbul’da Plaka Nasıl Değiştirilir sorusunun yanıtını vereceğiz. Eklemek istediğiniz yada farklı gördüğünüz bir şey varsa yorum kısmına ekleyebilirsiniz!

Önemli Not: Noterden aldığınız tüm belgeleri ( ruhsatınız, noter satış kağıdı, eski plakanız) ve T.C. kimliğinizi yanınızda bulundurmanız şart. Plakasız dolaşmayın ve işlemleriniz tamamlanmadan aracı kullanmayın derim. 

1. Araba satışı yapılan NOTER’de sizi sormasanızda size soracaklardır PLAKA DEĞİŞTİRECEKMİSİNİZ? diye. Eet dediğiniz anda işlem başlar ve plaka değişik ücretini ödersiniz.Ücret öyle çok yüksek değil.

2. Hangi İlçe Emniyet Müdürlüğüne  Bağlıysanız Emniyet müdürlüğünden https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ üzerinden randevu alın.

3. İlçe Emniyet Müdürlüğüne  gitmeden Şöförler Odasına plaka değişimi için başvuruda bulunuyorsunuz ve size bir kaç form veriliyor bunları doldurup cuzi bir miktar (tahmini 20-40 TL) ödüyorsunuz. Size bir dosya verecekler. Bu dosyayla İlçe Emniyet Müdürlüğüne gidin.

4. Randevu için belirlediğiniz gün İlçe Emniyet Müdürlüğüne eski plakalanız ile birlikte şöförler odasından aldığınız zarfı ilgili görevliye veriyorsunuz. Size plaka basımını gerçekleştirmek için bir belge veriyorlarlar o belgede plakayı nerde bastırcağınız yazıyor. Plaka basımıda extra ücrete tabi oda tahmini 50-100 TL arasında. Özel yapım APP Plaka (kalın puntolu, kenarında çıkıntı olmayan düz plakalar) alacaksanız ona göre basım yapan yerlere müracaat etmelisiniz. Aynı gün içinde plaka basılabiliyor. Ayrıca şu gün gelin ruhsatınızı alın diyorlar.

5. Size şu gelin dedikleri günde gidip ruhsatınızı alın ve sigorta işlemleri gibi işlerinize hemen başlayın. Ayrıca o güne kadar trafikte dolaşmanız için size bir extra belge v.s verebilirler.

6- Aga ben özel plaka alıcam diyorsanız o zaman hangi ilçe emniyetten alacaksanız oraya bağışta bulunuyorsunuz yalnız burda ikametgah gibi bir unsur var. İkametganız plakayı aldığınız yerde olmalı.Çünkü alacağınız plaka başka bir ilçede olabilir :)) Çok zor bir işlem. Ayrıca bağış miktarını o ilçe emniyetle görüşmeniz gerek.

Bu kadar sorusu olan?


Yazar Hakkında