Portal Oyunu Nedir?

1996‘da eski Microsoft çalışanları Gabe Newell ve Mike Harrington tarafından kurulan video oyunu geliştiricisi ve video oyunu yayımcısı Valve Şirketinin ürettiği oyun serisinden olan “Portal Video Oyunu” 9 Ekim 2007’de Microsoft Windows ve Xbox 360, daha sonra 11 Aralık 2007’de PlayStation 3 için dağıtılan bir FPS bilim kurgu, macera, bulmaca oyunudur.  Windows sürümü Valve’nin içerik dağıtım yazılımı Steam üzerinde indirebilir olarak bulunması dışında 9 Nisan 2008’de tek ürün olarak Electronic Arts tarafından dağıtılmıştır.

Oyun, oyuncuya verilen Aperture Science Handheld Portal Device (kısaca ASHPD, ya da Portal silahı) isimli aygıtın kullanılarak açılan geçitlerden yararlanma ve de karşılaşılan ışınlanma bulmacalarını çözme mantığı üzerine kuruludur. Oyuncu, Aperture Science Bilgisayar Destekli Zenginleştirme Merkezi’nde, GLaDOS isimli Cave Johnson’nın yardımcısı Caroline’in beynini taşımakta olan bilgisayarın hazırladığı bulmacaları geçmesi sonucunda bir pasta ile ödüllendirileceği bilgisi verilmektedir.Biz GlaDOS’u öldürdüğümüzde pastadaki mum kapatılıyor.

Portal, doğrudan olmasa ve farklı bir konuyu işlemesine karşın Narbacular Drop’un devamı olarak kabul görmektedir. Kısa olmasına karşın 2007’nin en çok ilgi gören oyunlardan biri olarak görülen yapım, oynayışı ve konusu, GlaDOS karakteri (Ellen McGlain tarafından seslendirilen) ve oyunun sonunda yer alan Still Alive (Jonathan Coulton tarafından oyun için yapılan) isimli şarkı gibi öğeler ile oyuncuların beğenisini kazanarak, ünlenmiştir. Oyunun tamamı Aperture Science Laboratuvarları olarak isimlendirilen araştırma kuruluşunun merkezinde geçmektedir. Portal‘ın devamı niteliğindeki oyun Portal 2, 19 Nisan 2011’de piyasaya sürüldü.

portal-nasıl-oynanır

Portal oyunu tamamen bir bulmaca ve strateji oyunudur. Oyunun tüm evresi size verilen Portal Silahı ile geçişlere açarak ilerleme ve level bitirme üzerinedir. Oyun ilerledikçe dahada zorlaşır. Oyundaki silah ile 2 adet geçiş noktası oluşturlabilir. Ancak bu geçiş noktalarını istediğiniz alanda açamıyorsunuz. Kısaca olay şu. İzin verilen alanlarda yapacağınız ışınlama/ateşleme ile geçiş ve çıkış yada tam tersi penceler oluşturuyorsunuz. Yani bir tanesin girdiğinizde diğerinden çıkmış oluyorsunuz. Ayrıca oyunda zıplama (mavi), turuncu (hızlanma), gri (portal açma), beyaz (su-temizleme) şeklinde sıvılar bulunmakta. Bu sıvıları kullanarak ayrıca geçişler yapıyorsunuz. Diğer bir olay ise oyun içerisinde küp çıkaran bir düğme veya doğrudan bir küp, küplerin üzerine konulduğu bir düğme (kapı açma sistemi) bulunmaktadır. Portal çok karmaşık gibi görünsede eğlenci bir oyun olduğunu belirtmek isterim. Her yaş seviyesinden herkesin oynayabileceği zeka oyunu olması ile bir çok kişinin beğenisini toplamış durumda.


Yazar Hakkında