Rumeli Feneri Hakkında Bilgi

Rumeli Feneri İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı köyden ismini almaktadır. Her ne kadar  resmi adıyla Türkeli Feneri olarak tarihi kayıtlara geçse de bir çok kişi tarafından Rumeli Feneri olarak bilinmektedir.  Rumeli feneri lokasyon olarak İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir. İlk çağlardaki yerleşim adının Panion olduğuna dair araştırmalar bulunmaktadır.

Rumeli Feneri

Yapılış nedeni hakkında Kırım savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin boğazdan geçişlerini kontrol etmek veya görebilmek amacıyla yapıldığı düşünülmektedir. 1856 Yılından 1933’lü yıllara kadar Fransızların işlettiği bu kule daha sonra Türkiye Devleti tarafından alınmıştır. Deniz yüzeyinden 58 metre yüksekte olan kule 30 metre boyunda olup taştan yapılmıştır.

Rumeli Fenerin içinde Hacı Bektaşi Velinin öğrencilerinden olduğu düşünülen Sarı Saltuk Dede’nin bir türbesi vardır. Bu Dede’nin  Anadolu ve Rumeli’nin fethi sırasında önemli rol oynayarak efsaneleşen bir halk kahramanı olduğu rivayet edilmektedir. Ancak bazı kaynaklarda hristiyan keşiş, inanç önderi, Hacı-Bayram Veli oğulları, Rufai Tarikatının kurucusu olan Ahmed Er Rufai’nin müridi şeklinde rivayetler mevcuttur. Bilgiler kanıtlanmamış bilgilerdir.

Rumeli Feneri Köyü

Rumeli Fenerine gitmek için Sarıyer’den veya Metronun son durapı olan Hacıosmandan 150 İETT ile gidilebilir. İlçe merkezinden uzaklığı yaklaşık 20 km’dir. Aracınızla gitmek istiyorsanız Sarıyer Merkeze gelmeniz şart. Alternatif yol malesef yok. Yol asfalt. 20 Dakikada bir 150 numaralı İETT çalışıyor. Köye girdiğiniz anda gezilecek üç yer var. Rumeli Feneri Kalesi, Rumeli Feneri ve Sahil. Bunun dışında ekstra bir yer yok. Birde yemek v.s için 1-2 mekan.

Genellikle yazın insanlar Rumeli Feneri Kalesine mangal için gelirler, yada düğün nişan kokteyl için. Gece kale pek tekin değil. Hiçbir görevli yok. Rumeli Feneri ise köyün içerisinde içini gezebiliyorsunuz. Bu konuda sıkıntı yok. Fotoğraf çekmek veya yeni yerler keşfetmek için oldukça ideal bir yer. Köy ahalisi kendi halinde çoğu balıkçılık ile uğraşıyor. Ve yerel halk yanılmıyorsam göçmen hepsi. Karadenizlide mevcut.

Rumeli Feneri Kalesi ise köyün hemen yanında 17.yy döneminden kalma kale olup İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafından en uç noktada yer almakta. Cumhuriyet döneminde askeri karakol olarak kullanıldığına dair bilgiler var. Kalenin iki büyük kulesi olan ve 17.yy’da IV. Murad zamanında yeniden inşa edilmiş içinde 300’e yakın asker yaşadığı rivayet edilmektedir.

Rumeli Feneri Kalesi

Yemek için yada balık için Menekşe Bahçesini seçebilirsiniz. Fiyat olarak ideal bir yer. Bir çok kişinin buradan memnun kaldığını söyleyebilirim. Ancak kahvaltı için GARİPÇE’ye gitmenizi öneririm. Bana orası daha cazip ve görsel açıdan daha iyi gibi geldi. Zaten Rumeli Fenerine giderken Garipçe yol üzerinde olduğu için buraya da uğramadan geçmeyin.

Rumeli Fenerinde ileriki yolları denemeyin çoğu çıkmaz yola çıkıyor. Sadece bir yol arkadan dolanarak geldiğiniz yolu kesecek şekilde garipçe bağlantı yoluna çıkıyor. Ama dikkatli gitmeniz gerekn yollardan. Yolda kalırsanız çok tenha diyebilirim.

Rumeli Feneri Kalesi ve Feneri

Birde burasu Rumeli Kavağı ile karıştırıl hep anca Rumeli Feneri tamamen farklı bir yer. Köyün ara ormanlarında bolca villa yapılmış. Kalenin olduğu yer tarafında ilerlerseniz farkedeceksiniz. Kamp yapmak için köyün herhangi bir alanını seçebilirsiniz ancak dediğim gibi kale içerisinde özellikle sarhoşların gece kol gezdiğini söyleyebilirim.

  • Adres: Rumelifeneri, 34450 Sarıyer/İstanbul
  • Açılış tarihi: 1856
  • Yükseklik: 30 m


Yazar Hakkında