Rumeli Fenerine Nasıl Gidilir? Ne Yapılır?

Öncelikle bir çok kişi özellikle Rumeli Feneri ile Rumeli Kavağını birbirine karıştırdığını söyleyebilirim. Rumeli Feneri ayrı bir nokta Rumeli Kavağı ise ayrı bir noktadır. Ayrıca aralarında ki mesafede oldukça uzun diyebilirim.

Kendi Aracınızla Gitmek İçin: Sarıyer Merkez yaklaşık 20 km mesafede bulunan Rumeli Feneri Köyü’ne gitmek için Sarıyer Merkeze Gelmeniz Buradan Sırasıyla Koç Üniversitesi –> Garipçe –> Rumeli Fenerleri tabelalarını takip etmeniz gerekiyor. Sarıyer Merkeze geldiğinizde Rumeli Fenerine gitmek için alternatif yolunuz yoktur. Araç ile tek bir yoldan gitmek durumundasınız. Yol asfalt olup ulaşım konusunda problem yoktur. Gideceğiniz yer bir köy olduğu için park sorunuda yok. Dilediğiniz yere park edebilirsiniz.

Metro, Metrobüs veya İETT ile Gitmek İçin:

Metro ile Hacısosman Sondurağa gelin ve 150 İETT aracına binin sizi son durak olarak Rumeli Fenerine getirecektir. Otobüsün kalkış noktası Hacısoman Metronun üzerindedir. 20 dakikada bir otobüs Rumeli Fenerine gidiyor.  150 İETT Kalkış, Geçtiği Duraklar ve Hat Güzergahı İçin Tıkla

Metrobüs ile gelmek için Zincirlikuyu veya Şişli’de inip Metroya binin ardından metro ile Hacısosman Sondurağa gelin. Sondurakta Metronun üstünde 150 İETT aracına binin sizi son durak olarak Rumeli Fenerine getirecektir. Otobüsün kalkış noktası Hacısoman Metronun üzerindedir. 20 dakikada bir otobüs Rumeli Fenerine gidiyor.  150 İETT Kalkış, Geçtiği Duraklar ve Hat Güzergahı İçin Tıkla

Her nereden geliyorsanız gelin HACIOSMAN’a gelip 150 Nolu İETT aracına binmeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca SARIYER Merkezden bu otobüs geçiyor.

Not: Taksim, Beşiktaş, Ortaköy, Kuruçeşme, İstinye, Yeni Köy sahil istikametinden kalkan 40 İETT otobüsünede binip tek vasıta ile Rumeli Fenerine gidebilirsiniz.Yalnız 40 Numarada kalkış saatleri size uymayabilir. Ha bide X seferleri olan saatlerde çift bilet geçerlidir. Sadece dönüş için işe yaracak bir İETT otobüsü diyebilirim. Detaylı bilgi için Tıkla

40 iett rumelifeneri taksim

Rumeli Fenerinde Ne Yapılır? Gezilecek Yerler?

Rumeli fenerinde pek gezilecek yer Rumeli Feneri Kalesi ve Rumeli Feneri dışında pek bir yer yok. Uçsuz bucaksız bir deniz, küçük bir köy ve yanında küçümsenmeyecek yapıda bir kale. Bakkal sadece köyde mevcut. Bunun dışında kahvaltı v.s için Garipçe yada Kilyos tarafına gitmek durumundasınız. Çünkü burada pek yemek v.s gibi bir yerler oldukça kısıtla. Gece gitmemenizi öneririm. Pek tekin olmadığını söyleyebilirim. Genellikle gündüz ziyaret amacıyla yerli turist bolca var. Yazın özellikle mangal için Rumeli Feneri Kalesine akın oluyor. Rumeli fenerinden sonra devamında yollar çıkmaza giriyor. Denemenizi öneririm.Sadece bir yol arka taraftan garipçeye çıkıyor ancak asfalt olmasına rağmen oldukça sakin ve karanlık bir yol :)) Bolca inek, tavuk görebileceğiniz köyde halk yardımsever ve kendi halinde.

Gezilecek yerler başta belirttiğim gibi Rumeli Feneri Kalesi 17.yy döneminden kalma kale olma özelliğinde İstanbul Boğazı’nın Karadeniz tarafından en uç noktada yer alan kalenin kemerli bir giriş kapısı bulunmaktadır. Cumhuriyet döneminde askeri karakol olarak kullanılmış. Çok eski olmasına rağmen hala ayakta kalabilmiş. Girişte su satıcıları v.s dışında pek kimse yok. Düğün nikah nişan gibi şeyler yaygın yapılıyor. Ha bide fotoğraf çekimleri için oldukça uygun.

Rumeli Feneri ise ya da resmî adıyla Türkeli Feneri, İstanbul’un Avrupa yakasında İstanbul Boğazı’nın Karadeniz’le birleştiği kuzey ucunda yer alan deniz feneridir. Karşısındaki Anadolu Feneri’nden 2 deniz mili uzaktadır. Fenerin bulunduğu köy de aynı isimle (Rumelifeneri) adlandırılır. Bu fener Kırım savaşı sırasında Fransız ve İngiliz gemilerinin Boğaz’ın ve Karadeniz’in girişlerini gözetlemek amacıyla inşa edilmiş.  58 metre yüksekte olan kule 30 metre boyundadır. Taştan yapılmıştır.

Yemek için 1-2 irili ufaklı mekan var ancak dediğim gibi seçenek çok az. Fiyat olarak uygun yerler ancak daha çok balık v.s yiyebilirsiniz. 

Rumeli Feneri Kalesi Rumeli Feneri Köyü Rumeli Feneri

Rumeli Feneri Belgeseli

Rumeli Feneri Google Map


Yazar Hakkında