Saatler Ne Zaman Geri Alınacak? 2015

Saatler ne zaman ileri alınacak sorusu cevabını buluyor. 2015 Yaz Saati uygulaması sebebiyle saatler 1 saat ileri alınacak. Türkiye genelinde yaz saatinin başlamasıyla birlikte saatler bir saat ileri alınarak kış (aslında kış saati uygulaması diye bir şey yok yaz saati başlıyor) saati uygulamasına geçilecek. Ardından Türkiye genelinde yaz saatinin bitmesiyle saatler 1 saat geriye alınacaktır.

Saatler her zaman MART ayının son haftasında 1 saat İLERİ ve EKİM ayının son haftasında 1 saat GERİ alınır. Bunu belirleyen Bakanlar Kuruludur. Ancak Önemli Seçim güvenliği önlemleri kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, kış saati uygulamasının 8 Kasım 2015 ertelenmesine ilişkin kararını Resmi Gazete’de yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi. Bu nedenle saatler 7 KASIM 2015’te 1 Saat geriye alınacak.

Geçen Yıllarda:31 Mart 2013 Pazar günü saat 03.00’dan itibaren bir saat ileri alınması, 27 Ekim 2013 Pazar günü saat 04.00’dan itibaren de bir saat geri alınması kararlaştırıldı. Türkiye’de 2014 yılı yaz saati uygulaması 26 Ekim sabah saat 4:00 itibarıyla sona ermiş, saatler 1 saat geri alınmıştır. 29 Mart 2015 pazar gecesi (Cumartesiyi pazara bağlayan gece) günışığından daha fazla yararlanmak için yaz saati uygulamasına geçildi. Saatler 1 saat ileri alındı.

Saatler İleri Ne Zaman İleri Alınacak 2015, Saatler İleri Ne Zaman Alınır, saatler ne zaman ileri alınacak 2015, saatler ne zaman ileri alınacak 2015, saatler ne zaman ileri alınıyor, kış saati uygulaması, yaz saati uygulaması, kış saati uygulaması 2015, yaz saati uygulaması 2015, kış saati uygulaması 2015, saatlerin anlamları, saatler ne zaman ileri alınacak 2015, türkiye’de saatler ne zaman ileri alınacak, 2015 saatler ne zaman ileri alınacak, sahip olduğumuz doğal kaynakları korumamıza yönelik saatlerin ileri alınması gerekmektedir.

Saatlerin geri veya ileri alınması tartışılan konulardan birisidir. Gün ışığından faydalanarak enerji tüketiminde tasarruf yapılarak ev bütçesi ve kamu kurumlarında büyük katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Gün ışığında insanların uyumaması gerektiği düşünülerek erkenden paydos etmelerine de imkan sağlanmış olur.

Saatler Neden Geri Alınır

Yaz saati uygulaması (YSU) dünya güneş çevresinde döndüğü sürece günün aydınlanma süresi daha erken oluyor. Güneş ışığı sabahları daha fazla sağlanması için periyodik olarak ileri ve geri alınmaktadır. İlkbahar başlangıcında ileri ve sonbahar döneminde geri alınmasıdır.

Türkiye’de yaz saati uygulaması

YSU 1947 yılında uygulama tanıtılıp uygulanmaya başladı. 1965 ve 1972 yılları arasında uygulama askıya alındı. 2008 yılında Enerji Bakanlığı uygulamanın kaldırılmasını 2,5 GMT zaman diliminin oluşturulup kullanılmasını önerdi. Fakat çalışmada herhangi bir ilerleme olmamıştır. 23 mart ilk hafta sonu gece saat 03:00’da saatler değiştirilir.

Not: Her sene yaz saati uygulamasının ülkemizde kaldırılması tartışılan konulardan bir tanesidir.

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır. Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi.[2] O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

Yaz saati uygulaması tartışmalıdır. Gün ışığından daha çok yararlanmak için gündüz saatlerine bir saat eklenmesi satış, spor ve iş saatlerine bağlı çeşitli etkinlikleri olumlu yönde etkilerken tarım, gece eğlenceleri gibi güneş ışığıyla beraber biten etkinliklere olumsuz etki yapar. Öte yandan, öğle saatlerine bir saat daha eklemek, trafik kazalarından kaynaklanan ölüm oranlarını da azaltmaktadır. Ne var ki, uygulamanın sağlık ve suç oranları üzerindeki etkisi daha az belirgindir. Her ne kadar uygulamanın ilk hedeflerinden biri akşam saatlerindeki aydınlatma enerjisi tüketimini kısmak olsa da,günümüzde çağdaş ısıtıcı ve serinletici cihazların yaygınlaşmasıyla birlikte bu amacından sapmaya başladı. Öyle ki, 20. yüzyıl başlarında elektrik temel olarak aydınlatmada kullanılıyordu. Teknolojik gelişmeler yeni elektrik kullanım alanları yaratınca buradan elde edilen tasarruf azaldı. Bu bakımdan bu uygulamanın kullanılması çelişkili ve tutarsız bir hâl almaya başladı.

saatler ne zaman ileri alınıyor, 2015 saatler ne zaman ileri alınıyor, saatler ileri alındı mı,2015, saatler ne zaman ileri alınıyor 2015 saatler ne zaman ileri alınır 2015, saatler ne zaman ileri alınacak 2015, saatler ne zaman ileri alındı, yaz saati uygulaması, 2015 yaz saati uygulaması, yaz saati uygulaması 2015, saatlerin ileri alınması, kış saati uygulaması 2015, kış saati 2015, saatlerin ileri alınması.

George Vernon Hudson İngiliz-Yeni Zelandalı entomolog. Entomolog olarak tanınmasına karşın, aynı zamanda bir astronom olan Hudson yaz saati uygulamasını ilk öneren kişidir. Vardiyalı olarak çalışması sayesinde böcek toplamak için zaman bulabilmesi, gün ışığının değerini farketmesini sağladı. 1895’te, Wellington Felsefe Cemiyeti’ne bir makale sunarak iki-saatlik gün ışığı tasarrufu değişikliğini önerdi, ve bu makalesinin Christchurch, Yeni Zelanda’da büyük ilgi ile karşılanmasından sonra bunu 1898 yılındaki makalesi takip etti. Yaz saati uygulaması günümüzde dünya ülkelerin bütünü ile kullanılmaktadır.

Kaynak ve Derleme: Wikipedia


Yazar Hakkında