Samsung bataryasında dinleme cihazı varmı?

Rast gelmem üzerine bu konuda bir şeyler yazmak istiyorum. Aslında daha önce Samsung Android Telefonlarda bataryasında “gizli bir çip olduğu” ve bu çip sayesinde telefonların kapalı olduğu zamanda bile dinlemelerin gerçekleştirildiği yönünde haberler ayyuka çıkmıştı. İlk başta pek önemsemedim açıkçası. Bir kaç video izlemiştim. Bir tane videoda dayı almış samsung telefonunu eline çıkarmış bataryasını ve bataryanın üzerindeki jelatini çıkarınca altta bir çip olduğunu gösterip bu çipi kesip atıyor. Ve tabi gurular artık kimsenin kendisini dinleyemeyeceğini iddia ediyor. Eyvallah dayı. Pentagon senin sayende artık kimseyi dinlemiyor. Ne büyük başarı :)) Tabi bu tarz videolardan sonra yüzbinlerce insan bu haberlerin doğruluğunu teyit etmeden gidip bataryasının jelatinindeki çipi söktü :))

Neyseki Samsung resmi bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Açıklamasında orda bulunan çipin NFC Anteni olduğu sökmeleri halinde NFC Sisteminin çalışmayacağı şeklindeydi.

Samsungtan gelen mesaj aynen şöyleydi:

Sosyal medyada bir kullanıcımızın paylaştığı videoda görülen, Samsung mobil cihazının pilinin üzerinden sökülen parça “NFC anteni”dir. NFC (Near Field Communication) yakın alan iletişimi için kullanılan bir haberleşme teknolojisidir. Tüm dünyada giderek yaygınlaşan NFC teknolojisinin hiçbir şekilde takip ve/veya dinleme benzeri bir amaçla kullanılması/kullanılabilmesi mümkün değildir.

NFC özelliğini destekleyen cihazlarda “NFC anteni”, genellikle telefonun arka kısmına yakın, cihazın diğer cihazlarla kısa mesafede haberleşmesini mümkün kılacak/kolaylaştıracak şekilde, batarya veya arka kapak iç yüzeyine gömülü olarak yerleştirilmektedir. Bu durum, NFC’yi destekleyen cihazınızın kullanım kılavuzunda da belirtilmektedir. Özelliğin kullanılabilmesi için telefonun bağlantı ayarları menüsünden NFC başlığının aktive edilmesi gerekir, aktive edilmezse özellik kullanılamaz.

NFC teknolojisi, bu özelliği destekleyen cihazların birbirine 10 cm veya altı bir mesafede, âdeta dokunacak kadar yaklaştıkları zaman etkin olmakta; cihazların birbiriyle konuşabilmeleri ancak bu şartlar altında sağlanmaktadır.

“NFC anteni”ni cihazınızdan sökmeye yönelik, cihazın piline veya diğer aksamlarına bir müdahalede bulunmanız, pilinizi ve telefonunuzu garanti kapsamı dışında bırakabilir; ayrıca NFC ile ilgili fonksiyonlarının çalışmamasına da neden olabilir. Bu yüzden kullanıcılarımıza bu tür uygulamaları tavsiye etmiyoruz.” şeklinde.

Tabi bu tarz haberler millette korku uyandırıyor. Lan acaba dinleniyor muyum, biri beni mi izliyor diye. Gördüğü herşeye inanıyor. Hatta bu şekilde dolandırılan bir sürü insan var. İşte telefonunu dinledik felan filan. Tabi izleniyor, dinleniyor, takip ediliyor hissi biz insanlarda rahatsızlık verici bir durum. Neyse konumuza dönelim.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak diye bir şey var. Adam senin dinlemek isterse ki dinleyip dinlemediğini de bilmiyoruz bataryanın orasına çip-mip koymasına hiç gerek yok :)) Mantıken adam niye bataryaya koysun ki 🙂 Telefonun kullandığı  android işletim sisteminin kodu-yazılımı %100 açık olan bir yazılım değil. Yani bunu üreten Google firması sana verdiği android cep telefonlarına ait kodlarının bir kısmı gizli. Google senin bastığın tuştan, gezindiğin siteden yani kısaca kullandığın telefon, bilgisayar, tablet, whatsapp, facebook ıvır zıvır ne varsa isterse dumanını çıkarır. Oraya burayada çip-mip koymaz. Yüzbinlerce mühendisin çalıştığı, özel arge çalışmalarının yapıldığı milyar dolar bütçelerin harcanarak yapıldığı bir yazılım var karşımızda. Bu nedenle iyimisi hiç boşuna uğraşmayın. Dinlenmek, izlenmek, takip edilmek istemiyorsanız elektronik hiçbir cihaz kullanmayacaksın. :))


Yazar Hakkında