SCSI HDD Nedir? Ne İşe Yarar?

Özellikle bir HDD dediğimiz Harddisk satın alırken karşımıza SCSI denen bir kavram çıkıyor. Bu makalemizde SCSI nedir? SCSI  ne işe yarar? sorusuna kısaca yanıt vermeye çalışacağız.

ide-sata-scsi

Bir Harddisk kablo bağlantı noktalarına göre genel olarak üçe ayrılıyor. Birincisi bunlar içerisinde eski teknoloji olan PATA (IDE) dediğimiz ve halen çok kullanılan bağlantı noktası ve ikincisi yeni bir teknoloji olan SATA dediğimiz bağlantı noktası. Üçüncüsü ise SCSI dediğimiz bağlantı noktası. Buna kısaca Small Computer System Interface deniliyor okunuşuda SKAZİ olarak okunuyor. Yani “Küçük Bilgisayar Sistemi Arabirimi” anlamına geliyor.

harddisk-hdd-cesitleri

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi genel olarak ayırdığımız Sabit Disk Çeşitleri yukarıdaki gibidir. SCSI’nın PATA ve SATA arasındaki farkına baktığımız zaman büyük bir avantıjı olduğunu görmekteyiz.

Peki sadece üç tanemi bağlantı noktası var. Elbette hayır. Bunların dışında ATA, SAS, FireWire,USB, Fiber Channel dediğimiz bağlantı noktaları bulunsada en çok kullanılan yukarıdaki üçlü kavram oluyor.

SCSI bilgisayarlar tarafından çevre birimlerini sisteme bağlamak için kullanılan bir paralel arabirim standardıdır. SCSI bağlantı noktası sadece harddiskler için kullanılmaz. Optik sürücüler, tarayıcılar veya teyp sürücüleri olabilir. Bir SCSI kartına bilgisayarın içindeki bir PCI yuvasına yerleştirilir. Anakart’ın kendi özelliğinde SCSI yuvası yoksa kullanmak için bir SCSI Kartı alınması gerekiyor.

scsi-kart

SCSI Kart

SCSI Yuvası Olan Anakart

SCSI Yuvası Olan Anakart

SCSI teknolojisi, cihaz bağımsızlığı sağlama ilkesiyle geliştirilmiştir. Bu durum, SCSI teknolojisinin teorik olarak her cihazda kullanılabilmesi anlamına gelir. SCSI teknolojisini IDE’ye tercih edilmesinin en büyük nedeni çok daha hızlı veri aktarabilmesidir. SCSI sürücüler sunucu kullanımında hem hız hem güç bakımından da tercih edilmektedir. Bunun nedeni SCSI kartının kendi işlemci çipinin bulunması ve SCSI sürücülerin 7/24 çalışmaya göre tasarlanmış olmasıdır. Bir SCSI kartına büyük bir avantajı da kart baĢına 15 cihaza kadar bağlantı sağlayabilmesidir.

scsi-nedir


Yazar Hakkında