Seçmen kağıdını kaybettim oy kullanabilirmiyim?

Oy kullanacak bir çok kişinin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi  çalınma, yırtılma,aşınma veya herhangi bir sebeple kaybolan seçmen kağıdı olmadan oy kullanıp kullanamayacağı sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Genel seçimlerde, seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin, sandık atama işlemi ile nerede oy vereceğinin belirlenmesinden sonra ilçe seçim kurullarınca; her seçmen için hangi seçim çevresi ve bölgesinde, kaç numaralı sandıkta oy vereceğini gösterir belge(seçmen bilgi kâğıdı) genellikle seçimlerden 21 gün önce gönderilmeye başlanır. Seçmen bilgi kâğıdı kendisine ulaşmayan seçmenler, internet sayfamızın”Nerede Oy Kullanacağım” bölümünden aynı bilgileri sorgulayarak öğrenebilir.

Seçmen kağıdını herhangi bir sebeple kaybedenler BURAYI klikleyerek nerede oy kullanacağını öğrendikten sonra SEÇMEN KAĞIDI OLMADAN oy kullanabilirler. Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.

Oy verme günü yanınıza Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgeyi almayı unutmayınız.


Yazar Hakkında