Sera Etkisi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Sera gazları: Güneşten gelen ışınların bir bölümü ozon tabakası ve atmosferdeki gazlar tarafından emilir. Bir kısmı litosferden, bir kısmı ise bulutlardan geriye yansır. Yeryüzüne ulaşan ışınlar geriye dönerken atmosferdeki su buharı ve diğer gazlar tarafından tutularak dünyayı ısıtmakta olduğundan yüzey ve trosfer, olması gerekenden daha sıcak olur. Bu olay, güneş ışınlarıyla ısınan ama içindeki ısıyı dışarıya bırakmayan seraları andırır.(doğal sera etkisi)

Sera etkisi doğal olarak oluşur ve iklim üzerinde önemli rol oynar.

Şehirlerin ısı adası etkisi: Güneşli ve sıcak günlerde, yoğun nüfuslu ve yüksek binaların sıklıkla görüldüğü kentsel bölgelerin çevrelerine göre daha sıcak olmaları, şehirlerin ısı adası etkisini oluşturur. Asfaltlanmış alanlar, bitki topluluklarının köreltilmiş olduğu bölgeler ve siyah yüzeyler ısı adası etkisinin başlıca nedenleridir. şehir planlamasında ve bina yapımında güneş ile yapı arasındaki ilişkinin iyi ayarlanması ısı adası etkisini engelleyecektir.

Smog; Havaya salınan fazla miktardaki gazlar, atmosferdeki havayı yoğunlaştırır, gaz tabakasını kalınlaştırır. Gelen güneş ışınları daha fazla emilir, daha az yansıtılır ve yapay sera etkisi oluşur. Gazlar, özellikle büyük şehirlerde, hava yoğunluğunu oluşturur. Smog oluşumunun bulunduğu yerleşim yerlerinde yaşayan insanlarda; o Akciğer ağrıları, o Öksürük, o Baş ağrısı, o Akciğer iltihapları görülebilir.

Sera gazları iklim değişikliklerine yol açar. Önlem alınmadığı takdirde kuraklık ve seller gibi doğa olayları görülür. Siklon ve fırtına afetleri artar.

Sera Gazı, Küresel Isınma ve İklim Değişikliğine Karşı Alınacak Önlemler

Güneş, gün doğumundan gün batımına kadar atmosfere ısı ve ışık verir. Doğal döngünün devam etmesi için bu ısının tekrar uzaya verilmesi gerekir. Oysa fosil yakıtların yanması sonucu ortaya çıkan CO2 ve metan gazı, bünyelerinde ısı tutma özelliğinden dolayı ısının bir kısmını atmosferde tutar. Böylece dünya ısınmaya, başlamakta ve iklim değişiklikleri meydana gelmeye başlamıştır.

Kaynak:

http://www.megep.meb.gov.tr/


Yazar Hakkında