Bilgi

Sera Etkisini Azaltmak İçin Yapılabilecek Önlemler


Dünya, üzerine düşen güneş ışınlarından çok, dünyadan yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Bu yansıyan ışınlar başta karbondioksit, metan ve su buharı olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur, böylece dünya ısınır. Işınların bu gazlar tarafından tutulmasına sera etkisi denir. Atmosferde bu gazların miktarının artması Yerküre’de ısınmayı büyük oranda artırır.

Günümüzdeki tehlike, karbondioksit ve diğer sera gazlarının miktarındaki artışın bu doğal sera etkisini şiddetlendirmesinde yatmaktadır. Binlerce yıldır dünyamızdaki karbon kaynakları kararlı kalırken, şimdi modern insanoğlu aktiviteleri, fosil yakıtlarin kullanımı, ormanların yok oluşu, aşırı tarım yapılması, atmosfere büyük miktarlarda karbondioksit ve diğer sera gazlarının salınmasına sebep olmaktadır.

Sera Etkisini Azaltmak İçin Yapılabilecek Önlemler

Su döngüsü ve onu destekleyen ekosistemler korunmalı, gereksiz su tüketimi önlenmeli, temizlikte kullanılan maddelerin suyu kirletmemesine dikkat edilmeli, içme suyu dışında kullanma suyunun arıtılarak geri dönüşümlü kullanılması sağlanmalıdır.

Banyolarda daha az su tüketen duş başlığı, tuvaletlerde daha az su tüketen sifonlar kullanılmalıdır. Daha az su tüketen duş başlığı ile 175 kg, giysileri soğuk su ya da ılık suda yıkayarak da 250 kg. karbondioksit tasarrufu yapılmaktadır. Tek bir kişi yılda ortalama 49 bin 140 litre suyu tuvaletlerde tüketmektedir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 litre su harcanmaktadır. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre yüzde 60 daha az su tüketen sifonlar tercih edilmelidir.

Standart ampuller yerine tasarruflu ampuller kullanılmalıdır. Böylece yılda 75 kilogram (kg) karbondioksit tasarrufu sağlanmış olur.

Organik tarımla elde edilen ürünleri seçilmelidir. Uluslararası sertifikaları olan organik tarım ve hayvancılık ürünlerini tüketerek sürdürülebilir üretimler desteklenmeli, organik tarımın yaygınlaşmasına katkıda bulunulmalıdır. Doğal koşullar zorlamadan ve değiştirilmeden elde edilen ürünlerle beslenerek hem bireysel anlamda, hem de çevreye verilen zararın azalmasına katkıda bulunulmalıdır.

Temizlik ürünü satın alırken, ne tür temizlik için kullanılacağına bakılmalı ve yalnızca ihtiyaca uygun olan ürünler satın alınmalıdır. Temizlik ürünü satın alınırken hem tasarruf sağlaması açısından, hem de daha az ambalaj tüketimini sağladığından konsantre (yoğunlaştırılmış) ürünler tercih edilmelidir.

Daha az araba kullanmak, daha sık yürüyüp, bisiklet kullanmak ve toplu taşıma araçlarından daha çok faydalanmak gerekmektedir. Araba kullanılmayan her 2 kilometre için 0,75 kg. karbondioksit tasarruf edilmektedir.

Otomobillerin hava ve yakıt filtrelerinin her zaman temiz olmasına dikkat edilmelidir. Çok tozlu ortamlara yapılan yolculuklardan sonra mutlaka filtreler temizlenmelidir. Kirli filtreler fazla yakıt harcanmasına yol açmaktadır.

Elektronik cihazlar tamamen kapatılmalıdır. Evde ortalama 8 saat stand by bırakılan TV, DVD, müzik seti gibi elektronik cihazlar, yılda 450 kg karbon gazının atmosfere yayılması anlamına gelmektedir.

Her yıl en azından bir ağaç dikilmelidir. Bir ağaç ömrü boyunca 1 ton karbondioksit emmektedir.

Özellikle ısınmada güneş enerjisi ile çalışan sistemler kullanılmalıdır.

Orman içlerinde yakıcı ve yanıcı maddelerle piknik yapılması engellenmelidir. Orman içlerinde daha çok, önceden hazırlanmış yiyeceklerin tüketilmesine izin verilmelidir.

Yorum Yap

Cevap Yaz!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top
izmir escort