Ses ile Şarj Olabilen Telefonlar

Akıllı telefonlar piyasaya çıktı çıkalı daha doğrusu hayatımıza girdi gireli şarj sorunu da hepimizin sinirini bozar oldu.

Bu soruna çözüm yıllarca arandı. En sonunda Nokia ve Londra Queen Mary Üniversitesi’nden(QMUL) bilim insanları sonunda telefonu sesle şarj etmeyi başardılar.  Peki nasıl yaptılar?

Çinko oksitten çinko nanorod yapraklar üreterek ses dalgalarını kullanacak titreşebilecek bir düzenek tasarladılar. Çinko oksit ses dalgalarıyla etkileşime girerek mekanik strese maruz kalarak elektrik üretebiliyor. Sesle beraber bükülen nanorodlar piezo elektrik olay sayesinde akım üretebiliyorlar. Bilim insanları plastik yaprakların üzerini sıvı çinko oksitle kaplayarak işe başladı. Sonrasında ise yaprak kimyasal bir karışıma yerleştirilerek, 90 ºC’ ye kadar ısıtıldı. Bu sayede çinko oksitler nano çubuk (rod) dizilerine dönüştü. Voltaj elde etmek içinse nanorod yaprak iki elektriksel iletim yaprağının arasına yerleştirildi. Normalde bu parçalar altından üretilirken, araştırmacılar alüminyum folyo kullanarak tasarruf ettiler. Nokia Lumina 925 büyüklüğündeki prototip cihaz normal günlük gürültüyle ( trafik,müzik,konuşmalar) 5 volta kadar potansiyel üretebiliyor. 5 volt ise usb çıkışından elde edilen voltaj kadar olmakla beraber, daha önce elde edilen 50 milivolttan çok daha yüksek bir gerilim sağlıyor.

İşin bilimsel açıklaması bu..  harika bir yöntem ve yine doğadan ilham alınan çözümler. Ayrıca sinir bozucu şarj aletlerinden bizi kurtaran her yöntemi harika olan gören insanlar için de sevindirici bir gelişme.

Düşünülmesi gereken nokta ise bu yöntemi başka nerelere hangi cihazlara uygulayabileceğimiz ve bunun gelecekteki gelişmelerinin ne yönde olacağı..

KAYNAKLAR

http://www.gercekbilim.com/cep-telefonlari-sesle-sarj-edilebilir/


Yazar Hakkında