SSD ile HDD Arasındaki Fark

Verileri kalıcı olarak depolayan hafıza birimidir. Bu nedenle en önemli donanım birimidir. Arızalandığında mali kaybının yanı sıra veri kaybına da neden olur. Günümüzde sabit disk teknolojileri harici ve dahili olarak kullanılmaktadır. Yaygın sabit disk üreticilerinden Seagate(Maxtor( Quantum)),Hitachi(IBM), Toshiba,Wester Digital, Samsung, ve sayılabilir.

Genel olarak 2 farklı yapıda sabit disk vardır. 1) HDD (Hard Disc Driver) 2) SSD (Solid State Driver)

Sabit disk ya da Hard disk kısaca HDD ya da Türkçesi ile sabit disk sürücüsü veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Önceleri büyük boyutları ve yüksek fiyatları nedeni ile sadece bilgisayar merkezlerinde kullanılan sabit diskler, cep telefonları ve sayısal fotoğraf makineleri içine sığabilecek kadar küçülen boyutları ile günlük hayatımıza girmişlerdir.

SSD diğer adıyla Solid State Drive, veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. En büyük avantajları; Isı, ses, düşük enerji sarfiyatı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile aynı. Yani Rastgele Erişilebilir Bellek RAM (random access memory). Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

Harddisk (HDD) ile SSD Diskler Arasında En Önemli Faklar Şunlar:

01_ssd_hdd

Harddisk (HDD) : HDD’lerin iç yapılarında döner bir tabakaya sahip olmasından dolayı ses çıkarma eğilimi gösterirler, hatta bazen bu ses rahatsız edici boyutlara çıkabilir. Veri yazma ve kopyalama hızı SSD Disklere oranla düşük oluşu (max. 150mb/sn) , herhangi bir mekanik etkiye meruz kalması sonucu bozulabilmesi, darbeye karşı dayanıksız oluşu , uzun kullanımlar sonrası fazla ısınması , fiyatlarının ucuz olması belirgin özellikleridir.

Solid State Drive (SSD) : SSD Diskler iç yapılarında bellek hücreleri denilen alanlar barındırır. Aslında tam olarak bir RAM sayılmasada RAM Mantığı ile aynıdır. SSD’ler HDD’ye göre daha yüksek hızda veri kopyalama ve yazma hızına sahiptirler. (max. 450-500mb/sn). Mekanik etkiye veya darveye karşı dayanıklı olması, sessiz çalışması tercih sebeplerindendendir. Ancak kapasite arttıkça SSD Disklerde fiyat artmaktadır. Çok düşük boyutta bile oldukça pahalı aygıtlardır.

SSD Harddisk satın alırken özellikle okuma/yazma hızlarına dikkat edilmediği sürece pek bir şey ifade edilmeyeceğini hatırlatmak isterim. Çünkü piyasada nerdeyse HDD hızına yakın SSD Diskler satılmaktadır.

hdd-ssd farkı

 


Yazar Hakkında