SSD (Solid State Drive) Nedir? HDD ile Farkları Nelerdir?

SSD yada Solid State Drive veri depolamak için geliştirilmiş sabit disklerin yerini alan veri depolama aygıtıdır. Mekanik bir sabit diskin maksimum yazma hızı ortalama 150mb/sn iken SSD’lerde bu hız 560mb/sn’dir. En büyük avantajları; Isınma, ses, düşük enerji kullanımı ve mekanikliğin ortadan kalkması. SSD’lerin çalışma mantığı RAM’ler ile hemen hemen aynıdır. Yani Rastgele Erişilebilir Bellek RAM (random access memory). Veri yolları her mikroçipe paralel bağlanarak istenilen bilgiye eş zamanlı olarak erişilebilir. Bu nedenle SSD’ler çok yüksek hızlara erişebilir.

Sıklıkla kullanımda olan Harddiskler (HDD) iç yapılarında döner bir plakaya sahiptirler. Veriler bu döner plakaya kayıt edilir. Solid State Disk’ler ise içlerinde döner bir plakaya sahip değiller. İç yapılarında RAM’lerin üzerinde bulunan bellekler gibi bellekler mevcut ve veriyi buralara kayıt eder.

Harddisk (HDD) ile SSD Diskler Arasında En Önemli Faklar Şunlar:

Harddisk (HDD) : HDD’lerin iç yapılarında döner bir tabakaya sahip olmasından dolayı ses çıkarma eğilimi gösterirler, hatta bazen bu ses rahatsız edici boyutlara çıkabilir. Veri yazma ve kopyalama hızı SSD Disklere oranla düşük oluşu (max. 150mb/sn) , herhangi bir mekanik etkiye meruz kalması sonucu bozulabilmesi, darbeye karşı dayanıksız oluşu , uzun kullanımlar sonrası fazla ısınması , fiyatlarının ucuz olması belirgin özellikleridir.

Solid State Drive (SSD) : SSD Diskler iç yapılarında bellek hücreleri denilen alanlar barındırır. Aslında tam olarak bir RAM sayılmasada RAM Mantığı ile aynıdır. SSD’ler HDD’ye göre daha yüksek hızda veri kopyalama ve yazma hızına sahiptirler. (max. 450-500mb/sn). Mekanik etkiye veya darveye karşı dayanıklı olması, sessiz çalışması tercih sebeplerindendendir. Ancak kapasite arttıkça SSD Disklerde fiyat artmaktadır. Çok düşük boyutta bile oldukça pahalı aygıtlardır.

SSD Harddisk satın alırken özellikle okuma/yazma hızlarına dikkat edilmediği sürece pek bir şey ifade edilmeyeceğini hatırlatmak isterim. Çünkü piyasada nerdeyse HDD hızına yakın SSD Diskler satılmaktadır.


Yazar Hakkında