SSD (Solid State Drive) Tavsiyesi | Hangi SSD’yi Almalıyım?

SSD Disk (Solid State Drive) yada halk arasında SSD Harddisk almaya karar verdiniz. Belirli bir bütçe ayırdınız. Tabi her zaman kıstas şu oluyor. En çok kullanılan, en çok tercih edilen marka alınabilir demek oluyor. Ancak dikkat edilmeyen bazı özellikler var. 

Mesela bilgisayarınız Sata II’yi destekliyor ancak siz gidip Sata III SSD aldınız. Alacağınız verim  Sata II olacaktır. Bu nedenle öncelikle anakartınızın gerçekten Sata III’ü destekleyip desteklemediğiniz öğrenmeniz gerekiyor. Aklınıza ulan şimdi Sata II ile Sata III arasındaki fark nedir? gibi bir soru geldi. Efenim SATA II adı verdiğimiz özellik 280 MB/s – 300 MB/s civarında bir veri transfer hızı sunarken SATA III’de bu 550 MB/s -600 MB/s değerine denk geliyor.  Kısaca SSD (Solid State Drive) satın alırken okuma/yazma hızına dikkat etmeniz gerek. Yoksa alacağınız performans HDD dediğimiz standart harddiskten hiçbir farkı olmayacak.

Diğer bir konu ise SSD’nin ön belleği. Alacağınız iki SSD arasında muhakak ön belleğini karşılaştırın. Buda ayrıca bir özellik. Performans farkı oldukça fazla olduğunu belirtmekte fayda var. LPDDR2 dediğimiz olay bu aslında.

SSD alırken dikkat etmeniz gereken diğer bir özellik kontrolcü veya diğer ismiyle kontrol yongası dediğimiz özellik. Çok detaya inip ulan mazotçu kafamızı karıştırdı dememeniz için sadece Sandforce ve Marvell yongalarına sahip SSD almanızı öneriyorum. Bunlar olabilecek en yüksek performans gösteren SSD’ler.

SSD tek başına performans arttırımı için yeterli bir özellik değildir. Yani sıradan bir SSD size çok fazla performan sağlamayacaktır. Yani bir oyunu veya grafik programını çok hızlı bir şekilde açabilirsiniz ancak oyun/program performansında çok fazlada artış beklemeyin. Bu artışı sağlayan şeyler RAM, İşlemci, Ekran Kartı özellikleridir. Zaten SSD’ler geliştirilme aşamasında olan diskler. Bunların HDD+SSD karışımı oalnlarda artık yakında moda olacak.

Bu nedenle içiniz rahat etsin diye bir kaç ürün tavsiye edeceğim. Ama eğer iyi bir şey almak istiyorsanız biraz bütçeyi arttırmalısınız. Yoksa alacağınız SSD size ahım-şahım bir fayda sağlamayacak. Bunlar kısaca reklam kokan hareketler.

Son olarak SSD’lerin sanki daha uzun süre kullanılabilirliği ile ilgili reklam yapılıyor. Hayır efenim. Bu tamamen yalan-dolan (kendi fikrim). SSD’ler oldukça çabuk bozulabilen cihazlar. HDD ile karşılaştırdığınızda daha kısa süreli ve bozulma olanakları yüksekler. Bir harddisk 5-10 yıl kullanılabiliyor. Ancak SSD’ler için garanti süresi 3 yıl oluyor. SSD’ler çabuk bozulmaz olayının pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle verileriniz önemli ise bu hususa dikkat etmeniz gerek.

Piyasada en çok tercih edilen markalar Samsung, Toshiba ve Sandisk’tir. Kingston SSD’lerde tercih edilenler arasında.

Samsung 850 Evo 250GB MZ-75E250BW | Yaklaşık Fiyat 325 TL | Link

samsung-ssd-850-evo

  • Arabirim: SATA 6 Gb/s Arayüz; SATA 3 Gb/s ve SATA 1,5 Gb/s arayüz ile uyumlu
  • Ön Bellek Hafızası: Samsung 512 MB Düşük Güçlü DDR3 SDRAM
  • Okuma Hızı: 540 MB/s,
  • Yazma Hızı: 520 MB/s

SanDisk 128GB SDSSDP-128G-G25 | Yaklaşık Fiyat 170 TL | Link

sandisk-ssd

  • Arabirim: SATA III 6 Gb/s (Eski SATA 3 Gb/s & SATA 1.5 Gb/s ile uyumlu)
  • Okuma Hızı: 490mb/sn
  • Yazma Hızı: 350mb/sn

 


Yazar Hakkında