Stagefright Nedir?

Dünyanın en hızlı gelişen yazılım mimarisi olan Android İşletim Sisteminin katili denilen Stagefright Yazılımı şimdiden bir çok kullanıcıyı mağdur edeceğe benziyor. Hatta en son Asus Zenfone 2 yeni bir güncelleme paketi göndererek kullanıcıları bu durumdan kurtarma çabasına girdi bile.

Özellikle Android konusunda otorite olan Trend Micro Güvenlik Yazılım Şirketi Stagefright tehdidinin ortadan kalmadığına dair açıklamalar yaptı. Bu virüsün tehdit ettiğine gelince; 2010 ve sonrası üretilen bütün android işletim sistemi telefonları tehdit eden bu virüs kişisel verilerin (mesaj/fotoğraf) çalınması için kendine bir kapı bırakıyor. Şu anda hiçbir antivirüsün bulamadığı ve etki etmediği bu yazılım için telefon üreticilerinin yaptığı tek şey yeniden güncelleme yapmak.

Bir yazılım güvenlik şirketi olan Zimperium’da yaptığı bir açıklamada 1 milyara yakın kullanıcıya ait mesajın (mms) bu virüs tarafından elegeçirilidğini beyan etmiş ardından google kendi telefonu olan Nexus için özel bir güncelleme yayınlamıştı. Ancak tehlike halen geçmeiş değil.

Aklımızda geçmiş en tehlikeli virüs olan Çernobil geri mi geldi yoksa? sorusunu getiriyor.


Yazar Hakkında