Süper Ay Nedir?

Biz bunu haziran 2013 te görmüştük zaten. Görmeyenler üzülmesin.. Bir fırsat daha !

Ay, Dünya ile arasındaki mesafenin en aza ineceği kozmik olayda Dolunay’dan daha büyük ve parlak görünecek. Bilimselliğin yanında harika bir görsel şölen bizleri bekliyor

Ama en net ABD nin batı yakasından gözlenebillecek. Süper Ay,  12 temmuz ,10 Ağustos ve 9 Eylül tarihlerinde görünecek. Bu arada bu özel olayın gerçekleştiği gecelere ‘Yerberi’ adı verilmiş.

Süper Ay, Dolunay’dan yaklaşık yüzde 30 daha parlak ve yüzde 14 daha büyük belirmişti.Ayrıca bilim insanları bu olayın 3 kere gözlenmesinin ilginç ve ender bir durum olduğunu belirtti.

Ay, Yerberi’de Dünya ile arasındaki mesafeyi yaklaşık 355 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki normal mesafe ise 384 bin 400 kilometre.

Not: Enberi, bir gökcisminin yörüngesi boyunca, etrafında dolandığı ‘merkezi cisim’e en yakın olduğu nokta. Aynı kavram, Yer’in uyduları için yerberi adını alır. Yani Günberi, Dünya’nın, Güneş’e en çok yaklaşıp, yörüngede en hızlı döndüğü gündür.


Yazar Hakkında