TeamViewer Güvenli mi? TeamViewer Tehlikeli mi?

TeamViewer dediğimiz şey bir uzak masaüstü bağlantı programı. Bu program ile herhangi bir bilgisayara bağlanabilir veya herhangi bir kişi sizin bilgisayarınıza bağlanabilirsiniz. Kişi bilgisayarınıza bağlantığında kendi bilgisayarını kullanıyormuş gibi sizin bilgisayarınız üzerinde çeşitli tasarruflara sahip olur. Ancak TeamViewer ile bağlanan kişinin fare ile yaptığı hareketleri ve monitörü/ekranı izleyebilirsiniz.

TeamViewer Programını çalıştırdığınız anda açılan pencerede size ait bir ID ve ŞİFRE ekranı çıkar. Bu ID ve Şifreyi karşı tarafa vererek bilgisayarınıza bağlanmasını sağlarsanız. Bu işlemin yapılabilmesi için iki bilgisayardada TeamViewer  programının kurulu olması ve kurulan TeamViewer  programının eynı versiyonda olması gerkmektedir.

TeamViewer kullanılırken dilediğiniz anda TeamViewer penceresini kapatarak karşıdaki kişinin bağlantısını kesebilirsiniz. TeamViewer penceresini kapattığınız anda ve oturumu sonlandırdığınız anda karşıdaki kişinin sizin bilgisayara tekrar bağlanabilmesi için sizin TeamViewer programını tekrar çalıştırmanız ve açılan pencerede şifreyi tekrar vermeniz gerekiyor.

teamviewer bağlantı sonlandırma

Eğer TeamViewer programını çalıştırıp açılan pencerede ID ve ŞİFREYİ karşı tarafa verdikten sonra TeamViewer Penceresini kapatmazsanız bilgisayarınız ve internet bağlantınız olduğu sürece kişi istediği yerden ve dilediği anda sürekli bilgisayarınıza bağlanabililir. Taki TeamViewer  penceresini ve oturumunu sonlandırana kadar. TeamViewer penceresi kapatıldığında, oturum sonlandırıldığında yeniden bağlantı için tekrar şifre üretilmektedir.

İkinci bir uyarı durumu ise, eğer bir kişi özellikle üyelik sistemi ile teamvieverde oturum açarsa siz programı kapatsanız bile TeamViewer kapanmaz ve dilediği anda bilgisayara bağlanabilir. Bu nedenle özellikle uzak masaüstü bağlantılarda TeamViewer penceresinin kapalı olmasına ayrıca alttaki fotoğraftaki gibi bir oturum açılmamış olmasına dikkat ediniz.

teamviewer nedir

teamviewer tehlikelimi

TeamViewer kullanımı bu konuda bilgi sahibi olanlar için elbette tehlileki değildir. Ancak tanımadığınız kişilerden uzak masaüstü taleplerinde bulunmamanız en doğru olanıdır. Çünkü bilgisayarınız ile ilgili yaptığınız tüm işlemlerden siz sorumlusunuz. TeamViewer ile bilgisayarınıza bağlanan kişinin yaptığı hareketleri izleyebilir ve oturumuna son verebilirsiniz. Ancak farketmeden daha sonra tekrar bağlanmak için uzaktan bağlantı programları kurabilir, yasadışı bir siteye girebilir, başkasının kredi kartı ile sizin interneti kullanarak alışverişte bulunabilir, sizin adınıza işlem yapabilir, bir başkasına tehdit mesajı gönderebilir v.s v.s.

TeamViewer programının kendisi oldukça güvenlidir. Ancak TeamViewer’la tanımadığınız birinin bilgisayarınıza bağlanması tıpkı sizin arızalanan bir arabanızı tanımadığınız bir ustaya bırakmanız gibi bir durumdur. İçerisinden malzeme çalabilir, farklı işlemlerden geçirebilir, arabanızla bir suça karışabilir. Aynen böyle düşünün.

Bu konuda mağdur olan bir çok kişinin olduğunu hatırlatmakta fayda var.


Yazar Hakkında