TeamViewer Nedir?

TeamViewer

TeamViewer Programı bir uzak masaüstü bağlantı programı olarak tanımlanabilir. Başka bir ifade ile internet üzerinden başka bir bilgisayarın masaüstüne erişip kontrol edebilmeyi sağlayan bir uzak masaüstü bağlantı yöneticisidir. Genel olarak uzaktan bakım, masaüstü paylaşamı, dosya transferi,teknik destek gibi işlemlerin gerektiği durumlarda kullanılabilir.

Microsoft Windows, Mac OS X, Linux, iOS, Android,, Windows RT,  Windows Phone 8  ve BlackBerry işletim sistemleri için uygun sürümleri mevcuttur.

TeamViewer ile başka bir bilgisayara bağlanabilmek için her iki bilgisayarda programın kurulu olması gerekmektedir. Diğer bir şart ise iki bilgisayardaki TeamViewer programının aynı sürümde olması gerekmektedir.

TeamViewer programı bilgisayara kurulduktan sonra program bir ID ile bir ŞİFRE üretmektedir. Bu ID ve ŞİFRE ile karşıdaki kişiye verip bilgisayarınıza bağlanmasını sağlayabilirsiniz. Ancak program penceresi her kapatıldığında TeamViewer ID’si sabit kalmakta ve yeni bir şifre üretmektedir. TeamViewer penceresi kapatılmadığı sürece verilen ID ve Şifre ile sürekli olarak farklı veya aynı bilgisayardan bağlanabilirsiniz. TeamViewer oturumu sonlandırıldığında bağlantı kopar ve TeamViewer penceri tekrar açıldığında yeni bir şifre üretilir.

TeamViewer programının çalışma prensibi bilgisayarda varolan Uzak Masaüstü Bağlantısı ile aynı yönteme dayanmaktadır. Ancak TeamViewer ile bilgisayara bağlanılan kişinin yaptığı hareketleri özleyebilme ve müdahale edebilme şansınız vardır.

TeamViewer Version Versiyon Çıkış Tarihi
TeamViewer 10 Aralık 2014
Teamviewer 9 Aralık 2013
TeamViewer 8 Aralık 2012
TeamViewer 7 Kasım 2011
TeamViewer 6 Aralık 2010
TeamViewer 5 Aralık 2009

Yazar Hakkında